Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Ordinul Franciscan Secular 
Autor Mesaj
Membru

Pentru cei interesati, forumul fratilor franciscani din Provincia sf. iosif este activ, si se poate accesa la adresa http://www.ofmconv.ro/forum/

22 Feb 2007, 11:55
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Nu cunosc nimic despre "terţiari" şi în general despre fraternităţi ale laicilor. De fapt ce sunt aceştia ? Un fel de semi-călugări ? Am citit undeva că şi Maniu făcea parte dintr-un ordin. Deci există sau au existat astfel de stări terţiare şi în BRU ?

http://www.catehism.ro

02 Iun 2007, 14:00
Profil WWW
Membru

Locaţie: SIBIU
Nu cunosc nimic despre "terţiari" şi în general despre fraternităţi ale laicilor. De fapt ce sunt aceştia ? Un fel de semi-călugări ? Am citit undeva că şi Maniu făcea parte dintr-un ordin. Deci există sau au existat astfel de stări terţiare şi în BRU ?

Laudat sa fie Isus Cristos!
Un timp am fost cam suparat pe acest forum datorita modului in care am ajuns la o anumita conversatie cu un „domn”.Eram hotarit sa nu mai intru niciodata in discutii pe forum.Pentru dumneavoastra fac aceasta exceptie si pentru dorinta de a face cunoscut Ordinul Franciscan Secular.Denumirea veche era „Tertiar”pentru ca este al treilea(I=Barbatesc ,conventual; II=Feminin,conventual; III=Secular,al celor care ne aflam in strea seculara,respectam si traim „REGULA” in familie,la locul de munca,in societate....)Acum cunoasteti mai mult decit „nimic despre tertiari”si pentru ca este foarte posibil ca din dorinta mea de a fi scurt,sa nu fi reusit eu sa va fac o clarificare ,va propun sa cititi CARTEA TERTIARULUI FRANCISCAN de Vicentiu Streza care este de fapt un manual pentru Ordinul Franciscan Secular.
Va dau si un citat:”A luat astfel fiinta Regula Ordinului III pentru cei din lume,care,fara a parasi viata de familie,pot avea bucuria si pacea pe care o ofera viata religioasa”
Cu stima,IOAN.

04 Iun 2007, 11:43
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Un timp am fost cam suparat pe acest forum datorita modului in care am ajuns la o anumita conversatie cu un „domn”.Eram hotarit sa nu mai intru niciodata in discutii pe forum.Pentru dumneavoastra fac aceasta exceptie si pentru dorinta de a face cunoscut Ordinul Franciscan Secular.

Foarte buna motivatia pentru a face exceptie! :)

Si totusi, pentru unul singur v-ati suparat pe tot forumul?
Eu sper ca v-a trecut supararea si mai faceti exceptii mai des :)
Eu personal mai vreau sa aud vesti de la Sibiu...

04 Iun 2007, 14:56
Profil WWW
Membru Senior

ioandrn scrie:
Un timp am fost cam suparat pe acest forum datorita modului in care am ajuns la o anumita conversatie cu un „domn”.Eram hotarit sa nu mai intru niciodata in discutii pe forum.Pentru dumneavoastra fac aceasta exceptie si pentru dorinta de a face cunoscut Ordinul Franciscan Secular.

Foarte buna motivatia pentru a face exceptie! :)

Si totusi, pentru unul singur v-ati suparat pe tot forumul?
Eu sper ca v-a trecut supararea si mai faceti exceptii mai des :)
Eu personal mai vreau sa aud vesti de la Sibiu...

Off-topic,

Desi e in refaceri de strazi prin centru (doar am revenit astazi de acolo), arata biiiine.
Centrul este superb, intr-adevar de vizitat.
Astept sa construiasca si centura, pentru ca e o nebunie in timpul zilei cu traficul de tranzit.

05 Iun 2007, 22:03
Membru Senior

Locaţie: ORADEA

Ultima oară modificat de Valeriu Domuta pe 22 Iun 2007, 23:20, modificat 1 dată în total.

05 Iun 2007, 22:09
Membru Senior

Da. Vă puteţi adresa la Mănăstirea "Adormirea Maicii Domnului" din Oradea, la Pr. Blăjuţ Damian, OFMConv, Calea Corneliu Coposu, 2/A, jud. Bihor, 410469-Oradea, tel. 0259/417994; fax 0259/464443. Ştiu că acolo există o comunitate foarte bine închegată de terţiari franciscani.

09 Iun 2007, 17:02
Membru Junior

Locaţie: Sannicolau Mare
Mesaj Raspuns pentru Endy
Pace si bine . De ce nu incerci sa iei legatura cu sora Antonia, de la Sannicolau Mare, care se ocupa si de grupul vorbitor de limba maghiara din Arad, pentru ca din cate stiu doreste sa infiinteze si o grupa de limba romana. :?:

10 Iun 2007, 14:07
Profil YIM
Membru

Mesaj Re: Raspuns pentru Endy
seba scrie:
Pace si bine . De ce nu incerci sa iei legatura cu sora Antonia, de la Sannicolau Mare, care se ocupa si de grupul vorbitor de limba maghiara din Arad, pentru ca din cate stiu doreste sa infiinteze si o grupa de limba romana. :?:

Pace si bine frate Seba ai putea sa ma ajuti cu niste informatii referitoare la sora Antonia, eu stiam ca la Arad se ocupa de tertiari pr. Eusebiu, poate ma insel. Stiu ca se intentioneaza infiintarea unui grup vorbitor de limba romana dar inca nu stiu prea multe.

26 Iun 2007, 07:51
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2