Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Manastiri Contemplative 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj Manastiri Contemplative
Buna ziua
As dori sa stiu daca in la noi in tara sunt, sau unde sunt, manastiri contemplative, ordine monastice contemplative gen: benedictine, cartusiene, cistercine, trapeziste. etc.
As dori sa vizitez astfel de locuri
Va multumesc

02 Mar 2014, 13:31
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Re: Manastiri Contemplative
Theodor Voiteanu scrie:
Buna ziua
As dori sa stiu daca in la noi in tara sunt, sau unde sunt, manastiri contemplative, ordine monastice contemplative gen: benedictine, cartusiene, cistercine, trapeziste. etc.
As dori sa vizitez astfel de locuri
Va multumesc

Fara a avea bogatia din tarile Europei dintre care nu facem parte, exista, totusi, si in Romania viata consacrata contemplativa. Inclusiv in jurul Bucurestiului. Ba chiar si in Bucuresti, precum fratii ioaniti (aceia imbracati in alb, care sunt incinsi cu un rozariu imens asa cum franciscanii sunt incinsi cu funia cu noduri). Cate ceva puteti afla de pe pagina arhidiecezei de Bucuresti: http://www.arcb.ro/index.php?option=com ... Itemid=191.

P.S.: Dintre "contemplativi" eu i-as scoate pe trapisti ("trapezisti" ?). Sunt singurii calugari din lume care nu pot primi pomana, fiind obligati sa traiasca numai din rodul muncii lor. Lor le datoram branza "Trapist", cateva marci renumite de bere si, din cate stiu, insusi creatorul sampaniei, Dom Perignon, cu fericitii odihneasca-L Domnul ca mult bine a adus papilelor noastre gustative, a facut parte din acest ordin de lucratori harnici.

Fraternaliter in Christo,
Non sum dignus.

05 Mar 2014, 09:45
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ]