Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Intrebare referitoare la Ordinele religioase 
Autor Mesaj
Membru

Locaţie: RO - EU
Mesaj Intrebare referitoare la Ordinele religioase
Buna ziua
Stie cineva daca exista Ordine religioase pentru barbati a caror activitate sa fie indreptata inspre ajutorarea semenilor si mai putin in apostolie, evanghelizare, educare?

02 Feb 2013, 18:00
Membru Junior

Mesaj Re: Intrebare referitoare la Ordinele religioase
Ce anume intelegeti prin ajutorarea semenilor?Definiti concret cateva activitati.

03 Feb 2013, 17:52
Membru

Locaţie: RO - EU
Buna ziua
Ma refer aici la tot ceeace inseamna acte de caritate, ajutorarea celor mai saraci dintre saraci. Asa cum sunt Misionarele Caritatii din India. Numai ca pe mine ma intereseaza institutii pentru barbati.

03 Feb 2013, 21:43
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Din cate stiu, iezuitii au asemenea activitati, cel putin in Bucuresti si in Cluj.
Fiti atent, exista deosebiri intre "ordin" si "institut de viata consacrata".

Cred ca e bine sa luati legatura cu preotul dv pe aceasta tema. Pe urma, stiti ca diecezele (sau unele, cel putin) au un responsabil cu vocatiile ? Faptul ca va atrage un anumit gen de spiritualitate ar putea fi un semn de vocatie speciala. Cand Dumnezeu ne cheama spre ceva, mai intai El sadeste in noi o mare dorinta spre acea directie.

04 Feb 2013, 01:48
Membru Junior

Daca intrati la tertiarii franciscani, carmelitani sau bazilieni sunteti persoana consacrata fara a trai intr-o manastire sau casa(vreau sa zic comunitate) ci acasa.Faceti parte dintr-o comunitate dar va traiti vocatia acasa, in lume, putandu-va implica in ce proiecte doriti.De asemenea daca doriti puteti opta pentu a fi oblat al unei manastiri benedictine sau carmelitane etc.Faceti parte din comunitatea respectiva dar traiti in lume si aveti posibilitatea de a alege proictele sociale pe care le doriti bineinteles cu binecuvantarea abatelui sau a superiorului acelei manastiri.Ca oblat puteti sa fiti casatorit dar mai exista o forma,aceea de oblat cosacrat in care depuneti toate cele trei voturi(ascultare saracie si curatie).Despre aceasta forma va pot da detalii mai multe fiind in cunostinta de cauza.Daca va intereseaza scrieti-mi pe pm si putem lua legatura si telefonic.

04 Feb 2013, 11:06
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ]