Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Sora Ionela 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj Sora Ionela
Stie cineva cine este? Stiu doar ca face parte dintr-o congregatie.

31 Oct 2011, 11:44
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Sora Ionela
S-a mai discutat pe undeva pe acest forum despre Sora Ionela. Directoarea Liceului Catolic, Sr. Rodica face parte din congregatia condusa de Sora Ionela.

31 Oct 2011, 11:52
Membru activ

Locaţie: Piatra Neamt
Iulia Parda scrie:

Este o calugarita greco-catolica care locuieste in Bucuresti. Congregatia pe care o "conduce", impropriu spus, este Congregatia Inimii Neprihanite.
Nu este aici locul in care sa se discute despre persoane....fie ele si consacrate, ca se poate intelege ca barfim.
Alte informatii in particular ..si daca sunt neaparat necesare, nu din curiozitate.

01 Noi 2011, 11:55
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Iulia Parda scrie:

Este fondatoarea şi superioara Congregaţiei Inimii Neprihănite. Suntem mulţi cei care o considerăm o sfântă în viaţă. Principalele realizări vizibile ale acestei Congregaţii (dar foarte departe de a fi singurele) sunt: înfiinţarea unei şcoli şi a unui liceu greco-catolic (Lic. Timotei Cipariu din Bucureşti) şi a unui orfelinat în Odorheiu Secuiesc. De asemenea, surorile îngrijesc o casă de copii orfani (în realitate e vorba de copii de regulă abandonaţi) în Bucureştii Noi, casă la care trag din când în când şi preoţii greco-catolici cu treburi prin Capitală.

A vorbi despre adevăratele personalităţi ale României, aşa cum este sora Ionela (acum bătrână şi bolnavă) nu cred că înseamnă a bârfi. Pe de altă parte, este adevărat că această cuvioasă, împreună cu congregaţia ei şi cu episcopul Ioan Dragomir pe care l-a îngrijit până în ultima clipă şi care a murit în braţele ei a fost foarte bârfită. Aşa se întâmplă mereu când cineva face ceva pe placul Domnului. Aduceţi-vă aminte: nu este serva mai mare decât Stăpânul ei.

02 Noi 2011, 18:43
Membru Senior

Non sum dignus scrie:
Iulia Parda scrie:

Este fondatoarea şi superioara Congregaţiei Inimii Neprihănite. Suntem mulţi cei care o considerăm o sfântă în viaţă. Principalele realizări vizibile ale acestei Congregaţii (dar foarte departe de a fi singurele) sunt: înfiinţarea unei şcoli şi a unui liceu greco-catolic (Lic. Timotei Cipariu din Bucureşti) şi a unui orfelinat în Odorheiu Secuiesc. De asemenea, surorile îngrijesc o casă de copii orfani (în realitate e vorba de copii de regulă abandonaţi) în Bucureştii Noi, casă la care trag din când în când şi preoţii greco-catolici cu treburi prin Capitală.

A vorbi despre adevăratele personalităţi ale României, aşa cum este sora Ionela (acum bătrână şi bolnavă) nu cred că înseamnă a bârfi. Pe de altă parte, este adevărat că această cuvioasă, împreună cu congregaţia ei şi cu episcopul Ioan Dragomir pe care l-a îngrijit până în ultima clipă şi care a murit în braţele ei a fost foarte bârfită. Aşa se întâmplă mereu când cineva face ceva pe placul Domnului. Aduceţi-vă aminte: nu este serva mai mare decât Stăpânul ei.

Cu aceste cuvinte a-ti pus alifie pe rana barfelor.Va doresc numai bine!

06 Feb 2013, 16:00
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ]