Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
sa fi preoteasa,este o vocatie? 
Autor Mesaj
Membru

Locaţie: oradea
Mesaj sa fi preoteasa,este o vocatie?
M-am inscris nu demult in acest forum. M-am bucurat nespus, ca se poate discuta si pe alte teme,nu numai altfel de "discutii".
Am si eu o intrebare, nu e chiar foarte usoara.Oare de ce D-zeu si-a dorit ca eu sa fiu preoteasa,Imi este foarte greu, adica, intimpin mai multe "cruci".
Va spun sincer ca nu mi-am dorit sa fiu preoteasa din tot sufletul.
Insa s-a intimplat.Nu regret,am o viata linistita,insa uneori prea tulburata.
Eu ma gindeam ca acele femei care se casatoresc cu preoti sunt femei alese,
Eu am un caracter modest si rabdator,de aceea de multe ori spiritualul meu imi spunea ca rabdarea e o virtute,
Si demulte ori imi doresc sa ajut pe mai multe persoane,si regret ca nu pot sa fac asta.
Am si eu aceste dileme. Si de ce femeia de multe ori trebuie sa ierte, si sa aibe rabdare,si barbatul de linga ea....mai putin.

15 Iul 2007, 14:41
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
Topicul acesta exista si in subforumul "Familisti".
Statutul de sotie de preot trebuie sa fie o binecuantare, chiar daca unii il considera o cruce. Totusi nu cred ca se cere o vocatie deosebita, ci doar dorinta de mantuire care ar trebui sa orienteze viata oricarui crestin.
Si barbatii trebuie sa ierte mai ales in viata de familie.

15 Iul 2007, 21:26
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Nu aş vrea să supăr pe nimeni cu câteva consideraţii despre conjugarea, dealtfel complicată, a importantului verb "a fi". La conjunctiv prezent, acesta se conjugă: să fiu, să fii (cu doi i), să fie etc. La imperativ în forma pozitivă, se scrie, de asemenea, cu doi de i:
Fii bun !
Doar la imperativul negativ se scrie cu un singur i:
Nu fi rău !
Forma eronată, de tip "să fi preoteasă" este extrem de răspândită, am putut-o vedea chiar şi în articole de presă, unde se presupune că a trecut de editarea şi corectura unor oameni care au studii de specialitate. Dar în materie de rigoare gramaticală, uzanţa nu conferă legitimitate. Vorba sfetnicului lui Charlemagne: "Maiestate, gramatica e deasupra împăraţilor !"

http://www.catehism.ro

14 Sep 2007, 06:51
Profil WWW
Membru Senior

Vorba sfetnicului lui Charlemagne: "Maiestate, gramatica e deasupra împăraţilor !"

Ultimele norme gramaticale impuse de Academia Română ne indreaptă spre oficializarea limbajului cu greşeli, din păcate.

14 Sep 2007, 14:48
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Este şi asta o expresie a democratizării. Nu elitele fac regulile, ci poporul. Nemaiexistând un mecanism sacru de recunoaştere a elitelor, poporul îşi secretă contraelita lui, în care să se recunoască. Lăutarul Mutu şi fotbalistul Adi de Vito (sau invers) sunt repere şi modele pentru copiii noştri. Saltimbanci şi gurişti au fost mereu, doar că abia acum ei fac regulile. Şi în timpu la ultimii ani am văzut că ei e mulţi...

http://www.catehism.ro

14 Sep 2007, 15:57
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Re: sa fi preoteasa,este o vocatie?
Si ei nu stie verbul a fi (sau mai bine a nu fi). :lol: Sa fii sau sa nu fii ? Daca esti blonda nu ai nici o problema sa ,,fi'' preoteasa sau poate chiar mai mult.

22 Apr 2009, 00:41
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ]