Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Aşezāminte monastice greco-catolice 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Aşezăminte monastice greco-catolice
Ce mănăstiri (sau schituri) greco-catolice cunoaşteţi ? De exemplu, în Vicariatul Bucureştiului şi Ungrovlahiei există vreuna ? Cum sunt organizate ? Care este subordonarea ierarhică ? Există un exarhat pentru ele ?

http://www.catehism.ro

02 Iun 2007, 14:12
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Re: Aşezăminte monastice greco-catolice
Fortunatus scrie:
Ce mănăstiri (sau schituri) greco-catolice cunoaşteţi ? De exemplu, în Vicariatul Bucureştiului şi Ungrovlahiei există vreuna ? Cum sunt organizate ? Care este subordonarea ierarhică ? Există un exarhat pentru ele ?

Manastire in sensul clasic al cuvantului cunosc una singura: schitul carmelit de la Stanceni, langa Toplita, judetul Mures. Dar, din pacate, nu este in Protopopiatul Bucurestiului si al Vechiului Regat. In rest, nu cunosc alte 'asezari monahale', decat mici 'palcuri' de calugarite, in general apartinand Congregatiei Inimii Neprihanite, altceva, nimic. Si m-am referit la greco-catolici.

02 Iun 2007, 18:35
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
In Eparhia de Oradea exista o manastire la Sumal. Probabil ca si in celelalte eparhii exista schituri si manastiri. Din pacate am impresia ca nu sunt prea multe vocatii pentu viata monahala. Acest lucru se datoreaza pe de o parte perioadei istorice pe care o traieste Biserica, in care actiunea pare mai utila decat rugaciunea (chiar daca stim cu totii ca nu e asa) si pe de alta parte marketingului mult mai bun al congregatiilor.

Ultima oară modificat de Valeriu Domuta pe 19 Aug 2007, 20:49, modificat 1 dată în total.

29 Iul 2007, 21:39
Membru Junior

Locaţie: Cluj-Napoca
Mesaj Manastiri Greco-Catolice
In Eparhia de Cluj-Gherla exista urmatoarele manastiri : Manastirea Coborarea Spiritului Sfant localitatea Moliset jud. Bistrita (manastire de calugari); Manastirea Maica Domnului Cluj-Napoca (calugarite) ; Manastirea Sfanta Macrina Cluj-Napoca (calugarite); Manastirea Sfantul Ilie localitatea Mintiul Gherlei (calugari); Manastirea Sfanta Cruce Gherla ; Manstirea Iezuitilor de la Cluj- Napoca si Manastirea Sfanta Cruce Feleacu langa Cluj (calugari) aflata in constructie; Manastirea Surorilor Baziliene Gherla (aflata intr-o casa dn orasul Gherla). ; Ordinul Secular Franciscan Cluj-Napoca (calugari si calugarite tertiare) si Ordinul Secular Bazilian (calugari si calugarite teritiare) ; Ordinul Secular Augustinian Cluj-Napoca (calugari si calugarite tertiare) ; Manastirile Calugarilor Bazilieni de la Cluj-Napoca : Cartierul Gheorgheni in apropierea catedralei noi si Manastire de pe Str. Gherghe Lazar nr.20 (care a existat si inainte de revolutie ,astazi ieromonarhul Ariesan Grigore deserveste parohia greo-catolica din zona); In parohiile greco-catolice din cartierele Manastur si Zorilor din Cluj activeaza grupuri de calugarite din Congrenatia Docrtinei Crestine (Zorilor{fac catheza cu copii}) si a Sfantului Iosif (Manastur) care deservesc o cantina sociala pentru saraci oferindu-le acestor cate o masa zilnica ; In Cluj-Napoca mai activeaza in comunitatile greco-catolice surori Dominicane care au in grija un mic orfelinat. Mai exista si preot franciscan romano-catolic care preda teologia la seminaristii greco-catolici ;

In Eparhia de Maramures : - Manastirea Maicii Domnului de la Jibou , jud. Salaj (calugarite) ; Manastirea Maicii Domnului de la Sighetu-Marmatiei (calugarite), Manastirea Surorilor Baziliene de la Baia- Mare ; Manastirea Surorilor de Contemplatie de la Sein jud Maramures ; Manstirea Surorilor dintr-un ordin calugaresc occidental de la Baia Mare si grupuri de calugarite care locuiesc in blocuri si case particulare din congrenatia Maicii Domnului din orasul Satu mare si calugarite de rit greco-catolic din congrenatia Notre-Dame de Cion care locuiesc in orasul Satu-Mare si Manastirea Calugaritelor Romance care fac parte dintr-un ordin calugaresc occidental de la Satu- Mare ; Ordinul Secular Augustinian de la Baia Mare (calugari si calutarite tertiari ) Manastirea de la pasul Prislop (de langa orasul Borsa) jud Maramures ; Manastirea Baziliana de la Prilog (din apropierea Manastirii Bixad {calugari}) ; Manastirea din Basesti (Maramures) Casa parintesca si gradina marelui luptator pentru unirea din 1918 Gheorghe Pop de Basesti care a lasat prin testament proprietatea lui bisericii greco-catolice .Exista calugarite din ordine romano catolice care activeaza in parohii greco-catolice (exp : Negresti-Oas) ;

In Eparhia de Oradea : - Manastirea Fratilor Franciscani de rit greco-catolic cu hramul Maica Domnului din Oradea ; Manastirea Franciscana de la Carei si Holod ; Manstirea surorilor Franciscane de la Simbleul Silvaniei ; Manastirea dintr-un ordin calugaresc romano-catolic de la Zalau ; Manastirea Surorilor Purgatorilui de la Beiusi , jud. Bihor ; Manastirea de la Sumal jud. Salaj ; Ordinul Secular Franciscan Oradea (calugari si calugarite tertiare) ; Manastirea Surorilor Sfintei Rani a Lui Iisus Oradea

In Arhiepiscopia de Blaj : - Manastirea Surorilor din congregatia Maicii Domnului Blaj si Medias ; Congregatia Prea Sfintei Inimi A LUi Iisus Blaj (calugarite ) ; Manstirea Augustiniana Blaj (calugari) ; Schitul de la Stanceni (calugarite ) Manastirea Surorilor Greco -Catolice de la Oderheiul Secuiesc (acolo exista si orfelinat pentru copii) Bucuresti si Obreja (langa Blaj , aflata in reconstructie ) si grupul de Calugarite care locuiesc in case particulare in orasele : Alba-Ilulia , Sibiu etc. ; Manastirea Augistiniana de la Carbunari (de langa Blaj) ; Mai exista un grup de calugarite romano-catolice care activeaza in comunitatile greco-catolice din Sibiu ,Teius si Reghin

In Eparhia de Lugoj : Exista Manastirea Surorilor Baziliene Greco-Catolice (Lugoj)

Ultima oară modificat de Augustinus pe 21 Aug 2007, 21:05, modificat de 4 ori în total.

19 Aug 2007, 16:11
Profil YIM
Membru Senior

Mulţumesc fratelui Augustinus pentru răspunsul atât de detaliat.
Acum văzând că monahismul greco-catolic nu e atât de redus, mi-a mai venit inima la loc. Dacă nu mă pot lăuda cu sporul meu personal în credinţă, măcar să mă laud cu cel al fraţilor şi surorilor mele.

19 Aug 2007, 16:26
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Manastiri Greco-Catolice
Intrebare:
Stiti ce fel de calugari sunt la manastirea Sf Ilie de la Mintiul Gherlei ?
Dar la Pasul Prilop (MM) ?
Fac parte din vreun ordin ? Sau congregatie ?

Multumesc,
Vincentiu Cernea

"Aceştia sunt cei ce vin din strâmtorarea cea mare şi şi-au spălat veşmintele lor şi le-au făcut albe în sângele Mielului. Pentru aceea sunt înaintea tronului lui Dumnezeu şi Îi slujesc ziua şi noaptea..."

19 Aug 2007, 17:55
Preot

Locaţie: Ploiesti
Vincentiu Cernea scrie:
Intrebare:

Multumesc,
Vincentiu Cernea

O trista experienta...

Afirm din prolog faptul ca nu sunt 100% sigur ca ar fi vorba de aceaisi manastire la care s-a referit autorul mentionarii acestei liste. In fine...

In vara anului trecut, un membru al parohiei noastre mi-a vorbit in termeni de excelenta despre o manastire greco-catolica de la Prislop. Intamplarea face ca ajungand prin zona, sa nimeresc la acea biserica / manastire si sa intru in discutii cu staretul / conducatorul manastirii.

Mare mi-a fost mirarea sa aflu ca acea persoana, dupa ce primise sprijin si incurajari din partea unui Parinte Furtuna de la Cluj, ajunsese la concluzia ca...el e ortodox si manastirea/ biserica, la final, va fi sfintita de episcopul ortodox de la Constanta (dat fiind ca nu se intelegea bine cu episcopul locului!). Ce mai...o istorie incalcita.

Avand numar de masina BRU :lol: ...nu am putut sa nu ii spun ca sunt preot greco- catolic...

Oricum o situatie jenanta, si pentru un ortodox: am cam tras urmatoarea concluzie (personala) Respectivul monah, nu era nici preot nici calugar, nu era sub ascultarea ierarhului locului, nici a celui greco-catolic, nici chiar a celui ortodox. Dac vreun catolic era dispus sa cotizeze ceva...i se prezenta o poveste in varianta greco- catolica. Daca intalnea vre-un ortodox, ii explica o varianta ortodoxa...

In final as mai avea o speranta: ca in lista cu manastirile greco-catolice sa fi fost mentionata o alta manastire. Greco-Catolica.

19 Aug 2007, 19:11
Membru Senior

Padre, eu am număr la maşină cu MOS. Îmi pun perciuni şi mă duc la Prislop cu o pungă cu 100 de şekeli. Cred că am să întâlnesc acolo un coreligionar cu care să pot vorbi despre Tora.

19 Aug 2007, 19:18
Profil WWW
Membru Junior

Locaţie: Cluj-Napoca
Vincentiu Cernea scrie:
Intrebare:
Stiti ce fel de calugari sunt la manastirea Sf Ilie de la Mintiul Gherlei ?
Fac parte din vreun ordin ? Sau congregatie ?

Multumesc,
Vincentiu Cernea

Manastirea Sfantul Ilie de la Mintiul Gherlei este aflata in administratia ordinului calugaresc al Sfantului Vasile cel Mare (bazilieni)

21 Aug 2007, 20:48
Profil YIM
Membru Senior

Mesaj Re: Aşezāminte monastice greco-catolice
Unde pot fi gasite si adresele acestor manastiri?

12 Mar 2009, 12:10
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul