Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Buna seara 
Autor Mesaj
Membru nou

Locaţie: Baia Mare
Mesaj Buna seara
Sunt un nou membru al acestui forum. Adevarul este ca pentru prima oara incerc in aceasta modatitale sa comunic cu oameni din alte parti!
De ca va scriu?
Doresc sa-mi clarific anumite sentimente. :?:

Am 38 de ani si chiar daca m-am gandit sa ma casatoresc dealungul timpului, niciodata nu am simtit o chemare spre aceasta consacrare. Intotdeauna ceva m-a oprit. Nu am fost niciodata cu un om si nici nu accept o relatie inafara casatoriei, cu toate ca am fost sfatuita de foarte multe ori inspre asa ceva :oops:

Orice as face si ori pe unde as umbla am sentimentul ca drumul meu de fiecare data se opreste in fata bisericii. Pana in urma cu cativa ani nu am avut posibilitatea de a ma gandi serios sa intru intr-un ordin ( am avut probleme familiale serioase pe care nu le-am putut ignora) iar acum cand as putea de cele mai multe ori mi se spune ca sunt prea batrana pentru a mai fi primita intr-un ordin.

Inima ma cheama spre ordinul franciscan pentru femei, iar nu cel tertiar pentru laici. Am un profund respect pentru Sfantul Francisc de Asissi si Sfanta Clara, pentru invataturile lor.

Si in acelasi timp ma feresc sa devin o fanatica religioasa! Pentru mine toti oameni sunt egali indiferent de religie sau de modul de gandire chiar daca nu sunt de acord cu ei. Intr-o vreme gandeam altfel, dar acum nu mai pot sa gandesc asa cum am gandit candva.

Acum locuiesc in casa parinteasca, am un servici stabil, nu duc lipsa zilei de maine si totusi nu ma simt complecta. Ceva lipseste si nu stiu ce.
Nu stiu daca m-am facut inteleasa, incerc sa spun ceva foarte important pentru mine, si nu gasesc cuvintele care sa descrie ceea ce doresc sa va spun.

Puteti sa-mi dati niste adrese cu ordine franciscane pentru femei consacrate cu care as putea lua legatura? Aici in oras din cate stiu eu este doar un Ordin Franciscan Tertiar al carui membru am fost si eu intr-o vreme dar din care m-am retras dupa un timp pentru nu era ceea ce cautam.

O, sper ca m-am facut inteleasa!

Multumesc pentru intelegere si pentru rabdare!

Aniko!

28 Mar 2006, 23:14
Administrator

Locaţie: Cluj
Multumim de mesaj si de alaturare in forum.

Nu stiu daca va ajuta niste contacte ce le-am gasit pe la mine printre emailuri sau pe web:

Surorile Franciscane din Caransebes
surorilefcjm@tveurosat.ro

Congregatia Surorilor "Franciscane Misionare de Assisi"
Strada Afinelor, nr. 25, sector 4, 75361 Bucuresti
Telefon: 021 / 336.62.94, Fax : 021 / 337.36.93

Congregatia "Surorile Franciscane ale Sfintei Inimi"
Congregatia "Surorile Franciscane ale Sfintei Inimi",
Parohia "Sfântul Anton", Strada Magnoliei nr. 113, Bucuresti
Telefon: 021 / 242 06 23 ; 0722.765.288

Congregatia "Clarisele Franciscane Misionare ale Sfântului Sacrament"
Strada Victoriei nr. 5, bl. B, ap. 65, Brãila
Telefon: 0239 / 619.510

Vizitati pagina
http://www.arcb.ro/congregfem.html
unde gasiti si scurte descrieri la cele 3 ordine de mai sus.

Vedeti si pagina
http://www.ercis.ro/dieceza/viataconsacrata.asp
unde am gasit:

SURORILE FRANCISCANE MISIONARE DE ASSISI (DEL GIGLIO)
(cu diverse adrese).

Succes!

29 Mar 2006, 09:46
Profil YIM WWW
Membru Junior

Locaţie: constanta
Mesaj intrebari
Buna seara ! Am crescut in aceasta religie...dar in vremurile trecute ..a fost asa cum a fost ! Imi cer scuze daca pun o intrebare , poate naiva ,: daca in 1 noiembrie este " ziua tuturor sfintilor " de ce este " ziua mortilor " , doar in 2 noiembrie este " pomenirea tuturor credinciosilor raposati "?!

29 Oct 2006, 17:05
Membru Senior

Locaţie: NRW
ziua mortilor este pe data de 2 noiembrie

29 Oct 2006, 19:32
Membru Junior

Mesaj extrase din ziare.....
In fiecare an, la 1 noiembrie, catolicii, iar in ultimul timp si ortodocsi, sarbatoresc Pomenirea mortilor, rugandu-se pentru sufletele lor, aprinzandu-le cate o lumanaresau aducandu-le flori si coronite . Ziua Tuturor Sfintilor s-a transformat in Transilvania in "Ziua Mortilor" sau "Luminatia". Aceasta este o sarbatoare catolica ce a fost adoptata si de ortodocsi.

1 noimebrie... o sarbatoare catolica ce a fost adoptata si de ortodocsi si de protestanti, adica de luterani, unitarieni ori calvini.

De Ziua Mortilor aradenii se roaga pentru cei disparuti - Virtual Arad News (c) In fiecare an, la 1 noiembrie, catolicii, iar in ultimul timp si ortodocsi Clujenii evita inghesuiala de 1 noiembrie
In ajun de 1 noiembrie, sau chiar in prima zi a lunii, tinuturile transilvane „ard”, incendiate de mii de lumanari si torte amintind tuturor confesiunilor ca e Ziua Mortilor.
Sorgintea acestei celebrari provine din sarbatorile celtice, obicei preluat apoi de catolici, care l-au raspandit in Transilvania. Ruga pentru cei plecati si comemorarea lor nu e niciodata de prisos. Cu acest gand au luat, ieri, mii de clujeni, drumul celui mai frumos cimitir din Estul Europei, „Haszongard”, cimitirul Central.

29 Oct 2006, 20:26
Membru Senior

Locaţie: NRW
1 noiembrie este sarbatoarea tuturor sfintilor si in multe tari cu majoritate catolica nu se lucreaza si tocmai de aceea oamenii merg la cimitir sa aprinda luminari (care simbolizeaza sufletul raposatilor) si impodobesc mormintele cu coroane sau buchete din brad(verdele simbolizind speranta). insa in biserica celebrarile pt morti se fac pe 2 nov

29 Oct 2006, 21:00
Membru Junior

Mesaj multumesc
Am inteles ! Este si logic ! Multumesc si pt raspuns si pt promptitudine !

29 Oct 2006, 21:16
Membru Senior

Locaţie: lumea libera, cowcity
1 noiembrie este sarbatoarea tuturor sfintilor si in multe tari cu majoritate catolica nu se lucreaza si tocmai de aceea oamenii merg la cimitir sa aprinda luminari (care simbolizeaza sufletul raposatilor) si impodobesc mormintele cu coroane sau buchete din brad(verdele simbolizind speranta). insa in biserica celebrarile pt morti se fac pe 2 nov

din acelasi motiv in unele cimitire, preotii spun rugaciuni la morminte incepand cu data de 1.

30 Oct 2006, 18:12
Membru Junior

Mesaj buna seara
da . asa se intampla in banatul meu natal ! ce m-a impresionat in mod deosebit , de-a lungul anilor, este povestea unui preot ce a plecat in germania si s-a casatorit ! vine in fiecare an de Pasti acasa ,in tara , canta , fara a intra in altar , iar daca Pastele ortodox este in aceeasi zi ...merge si la o biserica ortodoxa din oras si ...canta si acolo !

30 Oct 2006, 18:26
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ]