Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Monahismul catolic in Romania 
Autor Mesaj
Membru Senior

Ordinul presupune apartenenţa la Biserică şi nu la un rit anume.

asta inseamna ca pot exista franciscani de rit ... siro-malabarez care se roaga breviarul latin ?!
asa e si cu tertiarii greco-catolici franciscani ?! exista asa ceva ?! sau, ma rog, si ei trebuie sa se roage breviarul ?! eu intreb, nu dau cu parul. ce ordine calugaresti mai au tertiari ?!

09 Iun 2007, 22:43
Preot

Locaţie: Ploiesti
Ordinele monastice sau de viata consacrata nascute in apus, pentru membrii de rit latin adopta randuielile liturgice si canonice specifice ritului latin.

Pentru membrii proveniti din bisericile rasaritene, participarea la viata in comun intr-o comunitate majoritar latina, poate determina, pentru perioada respectiva practicarea ritului latin pentru activitatile liturgice desfasurate in mod comunitar; pentru celelalte rugciuni, ei raman sub obligatiile ritului lor rasaritean.

Acelasi lucru cred ca e valabil si pentru un membru latin care ar face parte dintr-un ordin specific bisericilor rasaritene.

In concluzie, permisiunea de biritualism, asa cum a fost acordata(pentru o perioada determinata sau nedeterminata), tot asa poate fi si retrasa...iar persoana respectiva isi pastraza doar ritul initial.

10 Iun 2007, 06:44
Membru Senior

Dar biritualismul presupune o mixtura ?! Gen dimineata fac Liturghia bizantina si seara vesperele ?! Pentru ca asa suna - a mixtura.

10 Iun 2007, 06:53
Membru Senior

Da, există fraţi în India care sunt de rit malabarez, fraţi în Liban care sunt de rit maronit, etc. Din câte ştiu, terţiarii nu sunt obligaţi să se roage breviarul. Terţiari au aproape toate ordinele religioase, chiar dacă la noi cei mai cunoscuţi sunt terţiarii franciscani.

10 Iun 2007, 07:57
Membru

Mărturisesc că nu am fost în vreo mânăstire catolică sau greco-catolică.
Unde pot găsi ceva despre mânăstirile catolice din Riomânia?

Pace si bine pr. George. Vad ca nimeni nu v-a lamurit mai bine in legatura cu manastirile catolice din Romania. Voi incerca sa afisez cateva situri ajutatoare> www.ofmconv.ro Franciscanii Conventuali Sf Iosif, www.ofmo.go.ro, Franciscanii Observanti Sf. Stefan, www.ofmcapucini.ro Franciscanii capucini Fericitul Ieremia Valahul, www.carmelitani.ro Ordinul Carmelitan, www.iezuiti.ro - Iezuitii. Astea sunt ordine calugaresti masculine prezente in Romania, mai sunt si cele feminine.

25 Iun 2007, 14:29
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
pr.george scrie:
Mărturisesc că nu am fost în vreo mânăstire catolică sau greco-catolică.
Unde pot găsi ceva despre mânăstirile catolice din Riomânia?

Pace si bine pr. George. Vad ca nimeni nu v-a lamurit mai bine in legatura cu manastirile catolice din Romania. Voi incerca sa afisez cateva situri ajutatoare> www.ofmconv.ro Franciscanii Conventuali Sf Iosif, www.ofmo.go.ro, Franciscanii Observanti Sf. Stefan, www.ofmcapucini.ro Franciscanii capucini Fericitul Ieremia Valahul, www.carmelitani.ro Ordinul Carmelitan, www.iezuiti.ro - Iezuitii. Astea sunt ordine calugaresti masculine prezente in Romania, mai sunt si cele feminine.

Sunt congregatii!
Dar de acestia nu ati auzit? http://www.assomption.org/Roumanie/Presttion.html
De ioaniti, la Bucuresti?

25 Iun 2007, 15:02
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Astea sunt ordine calugaresti masculine prezente in Romania, mai sunt si cele feminine.

Expresia "ordine / mănăstiri masculine" şi "feminine" am întâlnit-o foarte frecvent. Asta nu înseamnă că este o exprimare corectă. În limba română, atunci când vorbim de oameni, sexele sunt "bărbătesc" şi "femeiesc". Nu trebuie să fii mare filolog ca să ştii că oamenii sunt de două feluri: bărbaţi şi femei. De unde până unde "feminin" şi - mai ales -"masculin" ? Pesemne din cărţile de zoologie.

http://www.catehism.ro

25 Iun 2007, 15:47
Profil WWW
Preot ortodox

Locaţie: Timisoara
endy scrie:
Astea sunt ordine calugaresti masculine prezente in Romania, mai sunt si cele feminine.

Expresia "ordine / mănăstiri masculine" şi "feminine" am întâlnit-o foarte frecvent. Asta nu înseamnă că este o exprimare corectă. În limba română, atunci când vorbim de oameni, sexele sunt "bărbătesc" şi "femeiesc". Nu trebuie să fii mare filolog ca să ştii că oamenii sunt de două feluri: bărbaţi şi femei. De unde până unde "feminin" şi - mai ales -"masculin" ? Pesemne din cărţile de zoologie.

Poate mânăstiri de călugări şi călugăriţe sau fraţi şi surori(cu toate că nu este tocmai exact).

25 Iun 2007, 17:56
Membru

Dar de acestia nu ati auzit? http://www.assomption.org/Roumanie/Presttion.html
De ioaniti, la Bucuresti?

Am dorit sa expun doar "CATEVA" din congregatiile, ordinele calugaresti care s-au stabilit in Romania. Ar mai fi - www.murialdo.org/romania, Congregatia Sf. Iosif al Iosefinilor lui Murialdo, sau Fratii Salvatorieni, din Timisoara.

Ultima oară modificat de endy pe 26 Iun 2007, 07:44, modificat 1 dată în total.

26 Iun 2007, 07:29
Profil YIM
Membru

Asi dori frate Fortunas sa deschizi situl http://www.arcb.ro/ la "PREZENTARE" -"VIATA CONSACRATA" sau pe http://www.ercis.ro/dieceza/viataconsacrata.asp . Poate am gresit gramatical, sau nu, dar intentia mea a fost alta. Aceste situri ar putea fi de ajutor si pr. George.
Pace si Bine!

26 Iun 2007, 07:34
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul