Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Monahismul catolic in Romania 
Autor Mesaj
Preot ortodox

Locaţie: Timisoara
Am o nedumerire la care vă ro să-mi răspundeţi cu calm.
Crâznicul(dascălul) de la Biserica noastră care este şi diac (ministrand) a fost, cred că sâmbătă, la o întrunire de tineret catolică, el fiind deosebit de activ şi la aceste întruniri şi are şi mulţi prieteni, aici a fost o petrecere la care pe lângă tineri au participat şi preoţi(chiar şi vicarul episcopal a fost) şi călugăriţe. Aceste călugăriţe au fost deosebit de sociabile şi de dansatoare.
Vă întreb în BC călugăriţele pot dansa pe muzică lumească?

26 Iun 2007, 13:01
Membru Senior

Vă întreb în BC călugăriţele pot dansa pe muzică lumească?

Sa nu-i uitam si pe calugari. Cunosc unii care in tinerete si-ar fi dorit sa devina profesori de dans. 8)
Eu as inversa intrebarea: De ce sa nu poata dansa o calugarita sau un calugar pe muzica lumeasca?
Si ce intelegti prin muzica lumeasca? Tango, Polca, Salsa, etc ...

26 Iun 2007, 13:22
Preot ortodox

Locaţie: Timisoara
Eu as inversa intrebarea: De ce sa nu poata dansa o calugarita sau un calugar pe muzica lumeasca?
Si ce intelegti prin muzica lumeasca? Tango, Polca, Salsa, etc ...

Printre altele şi pentru că au intrat în monahism pentru a renunţa la plăcerile lumeşti. În BO călugării şi călugăriţele nu dansează şi nici nu merg la petreceri ;i cred că nici în BC nu e chiar normal, de aceia sunt nedumerit.

26 Iun 2007, 14:49
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Cred că depinde de regula ordinului. Dar aici să ascultăm părerea autorizată a pr Patrascu, singurul ieromonah al forumului.

După mintea mea, modelul creştinului nu poate fi altul decât Cristos. A fost El la nuntă în Cana Galileii ? A fost. putem bănui că a şi gustat un păhărel, poate a şi cântat (se cânta MULT mai mult atunci de către nuntaşi). Poate a şi dănţuit, de ce nu ? Desigur, e o măsură în toate. Nu există tablou mai dezagreabil decât acela al unui preot în sutană care se pileşte şi trece la vorbă deocheată.

http://www.catehism.ro

26 Iun 2007, 21:13
Profil WWW
Membru Senior

Printre altele şi pentru că au intrat în monahism pentru a renunţa la plăcerile lumeşti.

Si pentru a fi mai aproape de placerile dumnezeisti. :wink:
Cred ca dansul se incadreaza in acestea. Nu trebuie sa venim intotdeauna cu prejudecata "renuntare". Reusesc cartezienii, insa ordinele care se angajeaza social, ce fac? Franciscanii au ca exemplu insusi pe intemeietorul ordinului, Sf. Francisc.
Cum a specificat Fortunatus, aici se poate intrece doar masura, insa nu trebuie imediat vazut ca ceva de neconceput si cu impact negativ.

26 Iun 2007, 22:16
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5