Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Monahismul catolic in Romania 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Monahismul catolic in Romania
"Provocat" de intrebarea unui coleg forumist (de pe alt topic) am deschis acest topic despre monahismul catolic din Romania. Am folosit termenul "monahism" tocmai pt a sublinia interesul acestui topic doar pentru acele persoane consacrate lui Dumnezeu ce isi traiesc slujirea in manastiri si schituri si nu in diverse congregatii cu ativitati sociale.

09 Feb 2007, 10:43
Profil YIM
Membru Senior

Mesaj Re: Monahismul catolic in Romania
Alex Bogdan Duca scrie:
acestui topic doar pentru acele persoane consacrate lui Dumnezeu ce isi traiesc slujirea in manastiri si schituri si nu in diverse congregatii cu ativitati sociale.
numai ca acele persoane la care ne referim aici nu vor participa la dialog, din moment ce nu participa la activitati sociale...

cunosc un exemplu de persoane consacrate care traiesc exemplar: surorile Sfantului Ioan in congregatia din Damaroaia-Bucuresti, capatul liniei 331, Biserica Sfanta Familie.

09 Feb 2007, 11:26
Membru Senior

Eu am fost impresionat de schitul carmelitan de rit bizanntin de la Stanceni (Mures). Atata pace, o biserica de o frumusete incredibila unde in icoane (conforme cu Traditia) Sfintii Carmelului se intalneau cu Sfintii Orientului crestin. Plus ca manastirea este o veritabila sihastrie iar maica stareta, Eliane Poirot, este o veritabila varianta feminina a lui Evagrie Ponticul :calugar si intelectual autosurghiunit in pustie.

09 Feb 2007, 19:43
Profil YIM
Membru Senior

Eu am fost impresionat de schitul carmelitan de rit bizanntin de la Stanceni (Mures). Atata pace, o biserica de o frumusete incredibila unde in icoane (conforme cu Traditia) Sfintii Carmelului se intalneau cu Sfintii Orientului crestin. Plus ca manastirea este o veritabila sihastrie iar maica stareta, Eliane Poirot, este o veritabila varianta feminina a lui Evagrie Ponticul :calugar si intelectual autosurghiunit in pustie.

ma intreb f serios - pe cand o varianta masculina a schitului de la Stanceni ?!

09 Feb 2007, 19:54
Membru Senior

Eu cred ca Biserica Greco Catolica trebuie sa reactiveze monahismul in in logica sa orientala. Manastirile de pe cuprinsul unei eparhii (indiferent de regula si spiritualitatea pe care o urmeaza) sunt subordonate canonic doar eparhului locului. Manastirile sunt ale eparhiilor si nu ale congregatiilor in Orientul crestin.
De aceea cred ca pentru binele monahismului greco catolic avem nevoie de curajul unui ierarh care sa isi asume raspunderea fondarii unei manastiri (de regula vasiliana, savaita, aghiorita, sau cum o fi...) care sa fie a sa si a Bisericii. Barbati care sa mearga pe aceasta cale s-ar gasi cred eu...

Din pacate chemarile vocationale sunt orientate numai inspre congregatiile active social...

09 Feb 2007, 20:01
Profil YIM
Membru Senior

Mesaj sanguis martyrum semen christianorum
Eu cred ca putem face o analogie cu istoria Bisericii din primele veacuri.

Dupa cum la iesirea din perioada de paroxism a persecutiilor impotriva Bisericii, cuprinsa intre domniile imparatilor Deciu si Diocletian, a urmat inflorirea monahismului si apogeul perioadei patristice, la fel ma astept ca in Biserica Greco Catolica, ce iese intr-o mare prigoana, sa infloreasca monahismul si traditia patristica. "Sanguis martyrum, semen christianorum"...

Dan scrie:
In monahism in general, dar mai ales in traditia veche a monahismului egiptean eu vad un punct de intalnire intre toate bisericile crestine, dar mai ales un punct pe care se poate construi un dialog catolic-ortodox eficient.
Absolut de acord.

Vincentiu Cernea

"Aceştia sunt cei ce vin din strâmtorarea cea mare şi şi-au spălat veşmintele lor şi le-au făcut albe în sângele Mielului. Pentru aceea sunt înaintea tronului lui Dumnezeu şi Îi slujesc ziua şi noaptea..."

09 Feb 2007, 21:49
Membru Senior

Dar înainte de 1948, monahismul din Biserica Greco-Catolică cum era?

09 Iun 2007, 17:08
Membru Senior

cate ordine/congregatii catolice au ramura rasariteana, in cazul de fata de rit bizantin. eu stiu pana acum de benedictini, franciscani si carmelitani. mai exista !?

09 Iun 2007, 18:11
Membru Senior

Dar înainte de 1948, monahismul din Biserica Greco-Catolică cum era?

Din cate stiu eu era pentru barbati Ordinul Sf. Vasile cel Mare ( care avea si o ramura feminina ). Nicula cred ca este cea mai cunoscuta manastire apartinand acestui ordin.

09 Iun 2007, 18:39
Preot ortodox

Locaţie: Timisoara
Mărturisesc că nu am fost în vreo mânăstire catolică sau greco-catolică.
Unde pot găsi ceva despre mânăstirile catolice din Riomânia?

09 Iun 2007, 18:43
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul