Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
casatoria intre un catolic ci o ortodoxa 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj casatoria intre un catolic ci o ortodoxa
de curand am gasit pe un forum o discutie a unei crestine ortodoxe care se apropia de casaorie cu un crestin catolic. in mare cei doi voiau sa se casatoreasca in biserica catolica, dar preotul din acea biserica ii spusese ca trebuie sa semneze o haie in care se obligau ca toti copiii sa fie botezai la catlici. marea prblema a botezului copiilor a distrus acea "frumoasa" relatie si au ajuns la despartire.
eu provin dintr-o familie mixta, dar mama desi ortodoxa, a cerut sa fim boteati si eu si fratii mei catolic.

intrebarea mea este: biserica catolica obliga atunci cand exista o casatorie mixta, copiii rezultai sa fie btezati catolic?
si a doua intrebare, sper sa nu fiu rautacioasa, daca crestinii ortodoxi, care sunt majoritari, tin asa de mult la ritul lor de ce isi cauta viitoare soti/soti catolici?

24 Oct 2010, 16:00
Membru Senior

Mesaj Re: casatoia intre un catlic ci o ortodox
Lăudat fie Isus!
valle_tina scrie:
marea prblema a botezului copiilor a distrus acea "frumoasa" relatie si au ajuns la despartire.
Observ că ai pus frumoasă în ghilimele; aceste ghilimele dau de gol despărţirea, dovedind că problema botezului este doar un pretext.

25 Oct 2010, 01:35
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: casatoria intre un catolic ci o ortodoxa
valle_tina scrie:
intrebarea mea este: biserica catolica obliga atunci cand exista o casatorie mixta, copiii rezultai sa fie btezati catolic?
nu
se lasa aceasta la alegerea parintilor, cand apare copilul - pentru liniste in familie

valle_tina scrie:
sper sa nu fiu rautacioasa, daca crestinii ortodoxi, care sunt majoritari, tin asa de mult la ritul lor de ce isi cauta viitoare soti/soti catolici?

asta ii puteti intreba pe ei
presupun ca nu e vorba de a cauta, ci de a gasi...

26 Oct 2010, 13:16
Preot

Mesaj Re: casatoria intre un catolic ci o ortodoxa
Cand este vorba despre o casatorie intre o persoana catolica si una crestina necatolica (ortodoxa sau protestanta ) partea catolica isi ia angajamentul sa faca tot ceea ce ii sta in putinta nu doar sa ramana catolica dar sa isi si boteze si creasca copiii in credinta catolica.

25 Ian 2015, 03:18
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ]