Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Nu apāsaţi TOPIC NOU. Folosiţi "Scurte prezentāri" 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Nu apāsaţi TOPIC NOU. Folosiţi "Scurte prezentāri"
Interesanta intrebare!
Sincer, nu stiu; se pare ca durata a fost cea care i-a venit de hac Liturghiei Tridentine, de a fost inlocuita cu Novus Ordo.

Poti sa cauti pe google Liturghia Tridentina ca sa afli ce doresti.
Pe forum s-a discutat aici: viewtopic.php?f=6&t=751

16 Feb 2016, 05:03
Membru Junior

Mulţumesc mult pentru răspuns! :lol:

16 Feb 2016, 20:51
Membru Senior

Am participat in copilarie la liturghia traditionala, dar a fost demult si nu-mi mai aduc aminte, iar mai nou, de cand Papa Benedict al XVI-lea a reabilitat-o, n-am urmarit.

De urmarit ce spunea un coleg(postul nr 3) aici:
viewtopic.php?f=6&t=3872 ,
ca durata e cam aceeasi, ceea ce mie imi da peste bot, fiindca banuiam ca LT o fi fost mai lunga, asemanatoare cu liturghia greco-catolica, (mai exact Ortodoxa).

17 Feb 2016, 03:52
Membru Junior

:lol: Mulţumesc mult!!! :lol:

17 Feb 2016, 14:00
Membru Junior

Am o întrebare (sper că nu este o întrebare fără rost).Aş vrea să ştiu ce înseamnă Babilonul cel Mare (femeia din Apocalipsa 17)!
Vă mulţumesc!

21 Feb 2016, 19:33
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Ionut Barta scrie:
Am o întrebare (sper că nu este o întrebare fără rost).Aş vrea să ştiu ce înseamnă Babilonul cel Mare (femeia din Apocalipsa 17)!
Vă mulţumesc!

ce vrei sa insemne?
care este contextul incare vrei sa stii?
...

acest subiect chiar poate fi un topic nou

folosim acest topic pentru a ne prezenta toti aici, nu fiecare pe alt topic

24 Feb 2016, 13:40
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Ionut Barta scrie:
Am o întrebare:vreau să ştiu,vă rog frumos,cât de mult dura Liturghia Catolică din trecut şi unde o pot găsi?Vă mulţumesc mult!!!

1. Probabil ca va referiti la Missa Tridentina. Ea nu se oficia doar in trecut, ci se oficiaza si in prezent si se va oficia si in viitor, motiv pentru care cei care o iubesc o numesc "Liturghia Tuturor Veacurilor". Ea dura, in medie, cam cat dureaza Liturghia paulina, adica cea "de astazi". Parerea ca Missa tridentina dureaza mai mult vine de la cei care nu au participat niciodata la ea si este o eroare curenta.

2. In latina si tradusa in limbi de circulatie internationala, o puteti gasi in multe locuri pe net. In romana, pentru o prima orientare o puteti gasi pe pagina mea, aici: http://www.catehism.ro/LT.htm De observat ca sunt infatisate partile care se repeta de la o Liturghie la alta ("comunele") si nu partile specifice Missei din ziua respectiva ("properele").

3. Acest topic s-a vrut, de fapt, un anunt. Pentru o eventuala continuare a discutiei despre Missa Tuturor Veacurilor, va propun un topic dedicat, de exemplu acesta: viewtopic.php?f=6&t=751

4. Prin "Babilonul cel Mare" se intelege Roma pagana. Ori de cate ori, mai ales in Noul Testament; intalniti cuvantul "Babilon" ganditi-va ca versetul se refera la Roma. In vremea cat Domnul nostru a fost pe Pamant, Babilonul adevarat decazuse la dimensiunile si importanta Mizilului de azi.

27 Feb 2016, 22:39
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2