Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 713 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 67, 68, 69, 70, 71, 72  Următorul
Scurte prezentari 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Scurte prezentari
soeurmarie scrie:
Cer mii de scuze pt impolitetea mea.Nu v-am multumit niciodata pt calduroasa si frumoasa primire pe care mi-ati facut-o.Ati fost singurul de fapt care ati sesizat prezenta mea pe forum si ati reusit sa topiti gheata (frigul) care am simtit ca ma patrund dupa intrarea mea in aceasta comunitate virtuala. Ma rog.Mulumesc totusi ca mi s-a facut un locusor (prin a fi acceptata in acest forum) chiar daca nu mi s-a oferit ''un scaunel pentru o sedere placuta'' in afara de dumneavoastra Non sum dignus.Multumiri inca o data si scuze pentru intarziere.

Cu scuzele de rigoare, pentru ca nu v-am "vazut" pana acum, va spun cu mult drag, bine a-ti venit!
Asteptam sa ne impartasiti din evenimentele care v-au indrumat spre aceasta [ tot mai putin batuta] cale, pentru care va felicit din inima. In ce zona a Romaniei va gasim?

06 Feb 2013, 15:46
Membru Junior

Buna ziua.

Ma numesc Corina, sunt din Mures, am terminat psihologia;sunt casatorita de cateva luni de zile, deocamdata fara copii (urmeaza, sper, in urmatorii 2-3-4 ani) si am intrat pe acest forum deoarece sunt intresata de spiritualitate, desi poate nu pare.
Desi in profil scrie ortodox...dupa botez, nu pot sa spun ca simt ca sunt ortodoxa sau ca apartin de vreo confesiune/religie/cult. Cred in Dumnezeu, in Iisus, in Sf. Fecioara Maria, cred, dar nu in totalitate in Sfinti (cred mai mult in Sfintii care sunt din vremea lui Iisus).
Sper sa nu fiu atacata, doar pentru ca, poate voi avea opinii diferite de majoritatea in unele topicuri si sper sa fiu acceptata, in ciuda ratacirilor mele.

Va doresc tuturor sa aveti un an nou cat mai bun cu putinta, cu multa sanatate (restul se rezolva, dar sanatatea este cea mai importanta).

09 Ian 2014, 08:16
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Bine ati venit, Corinusha!

Cat despre sfinti, ei sunt la fel si au acelasi rol de prim plan in viata Bisericii, pe care il aveau la inceput. Asa cum Cristos este acelasi, ieri, azi si maine, si sfintii Sai sunt aceiasi. De ce am crede ca Dumnezeu si-ar imputina darurile Sale ? Aceasta e o sugestie care nu de la El vine, ci de la Adversarul Sau, de la acela care cauta sa ne strecoare in inimi indoiala si, daca se poate, deznadejdea.

18 Ian 2014, 11:36
Membru Junior

Aici ma refeream c, cred in Sfintii din vremea lui Isus, dar nu cred in cei care au fost sanctificati de curand; ce putin in BO exista sfinti care au fost sanctificati acu cativa ani...

22 Ian 2014, 09:11
Membru Junior

Ma numesc Ioan,am terminat seminarul Teologic-Ortodox din Timisoara la Liceul Carmen Sylva,sant specializat in Tipic Biserices si in Liturgica Teoretica,Generala si Speciala.Sotia acum 8 luni m-a parasit iar recent am avut divortul,baiatul meu care pe 18 Martie face 5 anisori a ramas cu mine pana la 18 ani,ea plecand in Italia la ... munca.In ortodoxie fiind divortat pot deveni preot sau diacon doar daca raman singur,celib.Mi-e greu,desi am ajutorul parintilor tot e greu,as dori sa stiu daca ma convertesc la Greco Catolici ma pot casatori si sa pot fi Hirotonit ori canoanele sunt aceleasi ca la ortodocsi,asta ca sa nu spun cate necazuri mi-a adus B.O.R. cand inca eram casatorit cand am cerut Hirotonirea !

09 Mar 2014, 21:33
Membru nou

Laudat sa fie Isus ! Numele meu este Mariana, sunt din Alba Iulia, sunt practicanta catolica si ma bucur sa fiu pe acest forul unde, sper sa aflu lucruri care sa ma ajute sa cresc in credinta.

09 Mai 2014, 11:42
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Marianita scrie:
Laudat sa fie Isus ! Numele meu este Mariana, sunt din Alba Iulia, sunt practicanta catolica si ma bucur sa fiu pe acest forul unde, sper sa aflu lucruri care sa ma ajute sa cresc in credinta.

In veci, amin! Bine ati venit! Din pacate, din motive care scapa intelegerii mele, am ramas atat de putini pe aici, incat insasi denumirea de "forum" pentru cei cativa care citim si scriem pe aici, devine amuzanta. Pe de alta parte, de atatea ori in istorie Dumezeu a folosit mijloace carente pentru a ajuta oamenii sa creasca in credinta. De ce nu s-ar folosi si de acesta ?

09 Mai 2014, 19:22
Membru Junior

Locaţie: piatra neamt
Buna sunt Anca din Piatra Neamt ,profesor de muzica.Ma bucur sa va cunosc!

09 Iul 2014, 10:04
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
ankutzaaa20 scrie:
Buna sunt Anca din Piatra Neamt ,profesor de muzica.Ma bucur sa va cunosc!

Bine ne-ai gasit.

Am sters mesajul pe care l-ai postat la "Prezentari", fiind o dublura a celui de la "Preoti".

12 Iul 2014, 17:58
Membru Junior

Locaţie: Timisoara
Ioan ma numesc si laudat sa fie Isus Cristos.De curand m-am convertit la Romano Catolicism,am fost ortodox roman am studiat teologia ortodoxa timp de 5 ani,insa cand m-am casatorit si am cerut hirotonire mi sa cerut in schimb....altceva , nu are rost ca se stiu deja prea multe despre slujitorii BOR.Luat la intrebari de ce am trecut la Romano Catolici am fost "hulit" si numit "schismatic si eretic" in fine le-am raspuns ca aici mi-am gasit linistea sufleteasca pe care nu o am mai gasit-o la BOR de mult timp.Plus ca BOR mi-a "taiat craca" de sub picioare de prea multe ori,in fine ma bucur sa ma aflu aici si consider acest forum unul de nepretuit.Din pacate sotia cu mai mult "chef de viata" si-a gasit pe altcineva muuult mai bun ca mine,asa ca am divortat,ea sa recasatorit baiatul meu de 5 ani a ramas la mine pana la 18 ani,el e tot ce conteaza,si in aceasta privinta de ex. tot la liturghiile Romano Catolice mi-am gasit linistea si puterea.Mentionez ca inca de can eram parte din BOR am inceput a merge la parohia Romanoo Catolica din cartier ! Numai bine,sanatate si Domnul sa fie cu noi ! :)

29 Aug 2014, 02:35
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 713 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 67, 68, 69, 70, 71, 72  Următorul