Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 713 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72  Următorul
Scurte prezentari 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Scurte prezentari
Lăudat fie Isus!

Bine ai venit, Man Teodor!

09 Sep 2011, 20:53
Membru Junior

Buna ziua, tuturor!
Ma numesc Victor, am 37 de ani, lucrez in telecom. Sunt botezat romano catolic si pana la 10 ani de educatia relgioasa s-a ocupat bunica mea. De atunci am fost cu precadere la slujbe in bisericile ortodoxe, ocazional ma mai duc la Catedrala Sf. Iosif din Bucuresti.
Sunt in stadiul in care sunt convins ca legatura dintre om si Dumnezeu exista indiferent de Biserica, dar incerc intr-un fel sa recuperez timpul si sa aflu cat mai multe despre Biserica Catolica. In cautarile mele am dat peste acest forum, imi plac foarte mult nivelul discutiilor si modul in care este moderat, asa ca m-am gandit ca pot gasi aici raspuns la intrebarile mele. Fie citind si raspunzand (sunt un polemizator nativ :) ), fie intreband direct.
Va doresc tuturor numai bine!

20 Feb 2012, 09:58
Membru Senior

Laudat sa fie Isus!
Bine ati venit VictorE!

24 Feb 2012, 22:04
Membru

Laudat fie Iisus !Buna tuturor sunt Magdalena .Sunt catolica de anul acesta din mai oficial .Neoficial trecerea a fost lenta dorinta s-a nascut si a crescut pana am inteles ca asta sunt eu dincolo de faptul ca mi s-a implementat in creier ca daca as face asta as fi o apostazica,mi-as pierde mantuirea sau mai stiu eu ce. Pe mine m-a atras decenta liturgiei ,participarea liturgica a credinciosilor ,copilasilor ,seriozitatea si implicarea preotului , simplitatea si neimpartirea pe sexe a credinciosilor in biserica .Asta ca forma.Ca esenta imi doream sa vad aplicat cuvantului Evangheliei in fapte de iubire si credinta ,oricate vorbe mari am spune si oricat ne-am bate cu pumnii in piept sufletul nostru il stie Dumnezeu .Daca lumina e intuneric atunci orbecaim chiar si tinand discursuri filozofice sau dogmatice sau teologice ,cuvantul viu care rodeste e piatra de constructie.Asa ca netinand cont de starea mea pacatoasa si nestiind canoanele dar cu credinta si dorire am facut acest pas.E ca si cum m-as fi intors la casa mea, in locul meu,in sanul familiei mele .Spiritul Sfant a lucrat si sper ca nimic nu ma va desparti de Cristos nicicand.

19 Noi 2012, 08:06
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Magdalena scrie:
E ca si cum m-as fi intors la casa mea, in locul meu,in sanul familiei mele .

Bine ati (re)venit acasa !

Citat:
Spiritul Sfant a lucrat si sper ca nimic nu ma va desparti de Cristos nicicand.

De Cristos de poate desparti un singur lucru. Iar acela depinde de noi: cu ajutorul gratiei, este evitabil.

20 Noi 2012, 01:38
Membru

Non sum dignus scrie:
Magdalena scrie:
E ca si cum m-as fi intors la casa mea, in locul meu,in sanul familiei mele .

Bine ati (re)venit acasa !

Citat:
Spiritul Sfant a lucrat si sper ca nimic nu ma va desparti de Cristos nicicand.

De Cristos de poate desparti un singur lucru. Iar acela depinde de noi: cu ajutorul gratiei, este evitabil.

Multumesc de intampinare !Am credinta ca va fi cu noi pana la sfarsit .
Laudat fie Isus!

20 Noi 2012, 08:12
Membru

Pentru ca nu stiu unde as putea posta aceasta rugaminte a mea pun aici sa fie cat mai vizibil .
Catalin are nevoie de rugaciune ,este un copilas care lupta cu ceva mult prea mare pentru fortele lui:cancerul .Actual se afla la Roma la Policlinico Umberto Primo unde prin devotamentul si dragostea unor suflete ingeresti a fost ajutat si tratat timp de aproape 4 ani.Maladia insa a recidivat desi parea ca pericolul trecuse .Catalin e paralizat si i se dau putine sanse , dar eu cred ca unirea fratilor in rugaciune poate face mult pentru el prin puterea si slava lui Dumnezeu .Are nevoie doar de un minut de rugaciune din partea dvs !Laudat fie Isus!
http://sperantaptcata.blogspot.ro/

23 Noi 2012, 13:58
Membru Junior

La multi ani si bine v-am gasit!

Ma numesc Elena Terezia in cartea de identitate si Maria Elena ca si persoana consacrata.Fac parte din marea familie a benedictinilor.Manastirea mea, Mater Ecclesiae, cea de care apartin ca si oblata consacrata, este situata in nordul Italiei la cativa zeci de km de granita cu Elvetia,pe o insula a lacului Orta,insula San Giulio.Eu traiesc in tara dar merg de cateva ori pe an la manastirea mea si stau acolo o periada oarecare.Sa va spun ca visez la o comunitate aici?.Este dificil, vocatii putine.Sunt incantata ca am gasit aceasta comunitate virtuala, dar, zic eu, intr-o totala comuniune spirituala.Cel putin eu asa am perceput-o inca din momentele cand intram pe forum sa vad cine ce-a mai zis,care sunt preocuparile forumistilor sau problemele care se dezbat si eu doar cochetam cu ideea sa ma inscriu si eu.Cu alte cuvinte ma bucur ca v-am gasit!

06 Ian 2013, 16:55
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Bine ati venit, surioara ! Avem multa nevoie de persoane consacrate, nevoie si pe forum, si in lume.
Iar benedictinii si benedictinele, o lume intreaga o stie: au cele mai frumoase cantari bisericesti. Cuceriti sufletele cantand Domnului.

Nu de mult mi-am cumparat cateva albume de muzica gregoriana inregistrata la marea manastire franceza de la Solesmes: ai impresia ca acolo canta corurile ingeresti.

07 Ian 2013, 12:35
Membru Junior

Cer mii de scuze pt impolitetea mea.Nu v-am multumit niciodata pt calduroasa si frumoasa primire pe care mi-ati facut-o.Ati fost singurul de fapt care ati sesizat prezenta mea pe forum si ati reusit sa topiti gheata (frigul) care am simtit ca ma patrund dupa intrarea mea in aceasta comunitate virtuala. Ma rog.Mulumesc totusi ca mi s-a facut un locusor (prin a fi acceptata in acest forum) chiar daca nu mi s-a oferit ''un scaunel pentru o sedere placuta'' in afara de dumneavoastra Non sum dignus.Multumiri inca o data si scuze pentru intarziere.

04 Feb 2013, 11:26
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 713 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72  Următorul