Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 480 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 44, 45, 46, 47, 48  Următorul
Condica de reclamatii 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Condica de reclamatii
cata scrie:
D-le Linus, m-ati facut sa zambesc. Orlando este numele altui user, nu e o jignire, asa cum Catalin este chiar prenumele meu. Am preferat sa nu scriu pana acum "d-le Becali", pentru ca persoana respectiva si-a dat numele, in mesajele date inainte sa intrati dvs. pe forum.

Face bine la sanatate!

09 Feb 2010, 14:53
Membru Senior

Pe orice forum catolic serios accesul necatoliclior este permis doar in sectiunile de ecumenism sau de evenimente, in nici un caz in sectiunile rezervate cultului forumului. Imi dau seama ca din pacate la noi in tara se respecta prea putine lucruri dar nutresc speranta ca cel putin " la noi acasa " pe un site catolic regulamentul sa fie respectat. Stiu ca nu are nici o importanta pentru nimeni dar la o a doua abatere nesanctionata a unui user necatolic, in semn de protest, imi voi dezactiva contul.
Ma refer, in caz ca nu ati observat, la interventia userului cata in sectiunea " Bisericii Catolice din Romania". Este o chestiune de principiu!

19 Mar 2010, 10:17
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Linus scrie:
Doua lucruri am de spus lui Cata:
1) D-vs justificati si pozitia BOR din perioada comunista, pozitia episcopilor ortodocsi ardeleni care inainte de Unirea din 1918 s-au opus acesteia deci e clar ca nu pot sa ma astept la obiectivitate din partea d-vs. Am mai discutat despre aceste lucruri in sectiunile adecvatea ale acestui forum si nu o data.
Asteptati mesajele mele despre religie intrucat imi dau sema ca deranjeaza cele pe care le postez de obicei! :) ( Eh, istoria asta...)
Cantitatea nu este intotdeauna si calitate ( poate de cele mai multe ori ambiguitate ). V-am dat in graba puncte de referinta concrete, nu cred ca le puteti nega.
2) Indiferent ca sunteti sau nu de acord, va repet cum aceste lucruri au mai fost dezbatute in sectiile ecumenice ale acestui forum ( deci nu puteti afirma ca nu aveti dreptul la exprimare) in acesta sectiune a forumului, d-vs ortodox declarat si indoctrinat nu aveti acces. Ati semnat si d-vs un regulament si aveti dreptul sa va sustineti ideile si sa dati curs provocarilor acolo unde va este permis.
Asta tine de respect si de bun simt, nu are nici o legatura cu ceea ce se discuta.
Rog moderatorii sau administratorii sa atentioneze userul cata!

totusi, interventia necatolicilor nu este restrictionata la vreo parte a forumului

mesajele userului "cata" sunt provocatoare, dar cine ne obliga sa raspundem la provocari?
in plus, mie nu mi se par a contine jigniri

administratorii forumului vor judeca si vor actiona in consecinta
moderatorii nu au putere de decizie

19 Mar 2010, 11:03
Membru Senior

Mesajele userului cata nu contin jigniri personale. Vorbeam de o chestiune de principiu!

19 Mar 2010, 11:13
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Linus scrie:
Mesajele userului cata nu contin jigniri personale. Vorbeam de o chestiune de principiu!
Aveti dreptate si regula a fost bine specificata, inclusiv userului "cata".

Nu vad insa de ce trebuie sa 'amenintati' cu plecarea in aceasta situatie...

19 Mar 2010, 13:34
Profil WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Am eliminat mesajul intrus ca si cel in care va refereati la el.

19 Mar 2010, 17:34
Profil WWW
Membru Senior

MariaB scrie:
mesajele userului "cata" sunt provocatoare, dar cine ne obliga sa raspundem la provocari?
in plus, mie nu mi se par a contine jigniri

Mesajul respectiv era format in totalitate din citate din istoria BRU postata pe site-ul BRU. Am dat si link-ul la inceput. Nu am dat doar link-ul pentru ca nu-l citeste nimeni (de altfel l-am mai dat odata). Am si mentionat in mesaj ca sper ca data viitoare sa nu mai fiu nevoit sa intervin. De obicei nu ma uit la ce sectiune sunt, n-am observat niciodata.
Sper, totusi, ca dl. Linus sa fi aflat informatiile din acel link. Imi pare rau ca dl. Linus s-a suparat, dar nu eu am scris niste acuzatii.
P.S. Acuzatiile au ramas, as fi putut da doar link-ul daca se putea, il pun aici deocamdata: pozitia din istoria BRU http://www.bru.ro/istorie/cat-si-ort-capitolul-8/

20 Mar 2010, 19:34
Membru Senior

Posed cartea respectiva. Pasajele respective nu demonteaza concluzia mea , nu amintesc nimic despre punctele indicate de mine spre lecturare dintr-o Istorie a Bisericii Catolice ( de pilda a Pr. Prof. dr. Ioan M. Bota- Istoria Bisericii Universale si a Bisericii Romanesti de la origini pana astazi sfat pt D-na Maria- unde cu lux de amanunte cu nume si prenume, pe zone, este prezentat fenomenul calvinizarii si a acelor fete bisericesti romane ortodoxe care au batut palma cu protestantii). Atata tot. Pe mine nu m-a deranjat continutul ( am avut onoarea sa cunosc personal ambii autori si inca de pe vremea comunistilor in capela secreta a calugarilor bazilieni unde au fost pregatiti multi preoti, tineri si copii) ci tupeul d-vs precum si propriile comentarii ( provocarile la care se referea Maria). Avem si noi dreptul la o confruntare de idei intre catolici si din cate imi amintesc tema era alta.

20 Mar 2010, 19:48
Membru Senior

Linus scrie:
Pe mine nu m-a deranjat continutul ( am avut onoarea sa cunosc personal ambii autori si inca de pe vremea comunistilor in capela secreta a calugarilor bazilieni unde au fost pregatiti multi preoti, tineri si copii) ci tupeul d-vs precum si propriile comentarii ( provocarile la care se referea Maria.

Din moment ce tot mesajul era format din citate din acea istorie nu stiu la ce va referiti cand spuneti "tupeu". Doar ca nu am fost de acord cu dvs.? Dvs. imi spuneati intr-un mesaj ca va place adevarul si vreti sa-l aratati. Eu nu ma consider inferior sau pe altcineva superior mie, pare ca-i priviti pe ortodocsi ca si cum ar fi inferiori.
In legatura cu acel subiect v-am dat doar pozita din acea istorie. Uitati si o istorie ortodoxa, care contine doar date, fara puncte de vedere ale autorului, mult mai completa: http://www.scribd.com/doc/2509790/Istor ... oxe-Romane
Daca va referiti ca unii preoti au cedat presiunilor se poate sa fie adevarat, nu inseamna ca era un fenomen general. Cum scria si in citatele din istoria BRU, foarte rare cazuri de astfel de preoti. In acel veac avem si doi mitropoliti canonizati, Sf. Iorest si Sf. Sava Brancovici (ultimul pastorind pana in 1780).

20 Mar 2010, 21:09
Membru Senior

MariaB scrie:

Nu cred ca am mesaje provocatoare, in cele ce nu tin de credinta raspund doar la acuzatiile la adresa ortodocsilor sau BO, acolo unde mi se par a nu fi exacte. Daca dvs. imi aratati unde am lansat eu provocari imi puteti spune, poate ma insel.
De asemenea, cum am mai spus, daca nu se mai doreste prezenta mea pe forum e de ajuns o atentionare pe privat din partea unui administrator, nu e nevoie stergerea contului meu. Cred ca daca n-ar mia fi acuzatii neadevarate la adresa ortodoxiei as intra foarte rar pe forum.

20 Mar 2010, 21:15
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 480 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 44, 45, 46, 47, 48  Următorul