Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 480 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48  Următorul
Condica de reclamatii 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Condica de reclamatii
Userul MOMO este catolic de-al nostru, asa ca trebuie sa-i dam dreptul respectiv.
Observatie. In ultima vreme a scazut numarul postarilor. Fac apel la fratii catolici sa participe mai mult ca numai asa ne putem impartasi credinta. Altfel ne vor face altii regulile pe forum (asa cum au facut-o o vreme o serie de distractori).

26 Ian 2010, 20:11
Profil YIM
Membru Senior

Observatie. Eu initial am incercat sa-mi declin numele din CI. Asa cred ca este mai corect. De ce sa ne ascundem identitatea in spatele unor nick-uri ? Obligativitatea declinarii identitatii ar responsabiliza (iar userii ar deveni proprii cenzori). Nu e corect ca sa zicem ca suntem crestini (si mai mult catolici) si sa ne ascundem identitatile ? Ne e frica sa sustinem pe fata cauza BC ? Atunci nu am inteles nimic din misiunea noastra.
Constatare. Userul cata o ia pe urmele fostului sau prieten. Daca vede ca nu poate sa o dea la pace cu adminii greco-catolici, sa incerce sa-i convinga ca e bine sa nu li se retrocedeze bisericile (cu o nerusinare greu de imaginat !) mai nou incerca sa bage zazanie intre noi (toti preotii ortodocsi cunosc f.bine metoda asta (de aceea nu-mi plac grecii ca lucreaza incorect, pe la spate nu cavalereste)). Userul rumi avea alta metoda, incerca sa inchida topicurile prin tot felul de maieutici socratice gandite de inainte sa conduca la blocaj. Ca sa nu ajungem in blocaj total sa facem by-pass peste asemenea rau-intentionati (cred ca chiar platiti). Este singura solutie (evident in afara celei radicale care e in mana adminilor).

06 Feb 2010, 02:31
Profil YIM
Membru Senior

Sincer sa fiu ( desi nu ma deranjeaza ) si eu cred ca userului cata i-a fost incredintata misiunea de a expune teoriile BOR aici pe forum. Altfel mi se pare total absurd sa sustii niste teorii aberante si km-trice cu atata exces de zel. Reteaua internet nu este " controlata " ( a se intelege cenzurata ) asemeni mass mediei. Aici avem spatiu si noi catolicii care de bine ( pentru noi si pentru multi altii ) sau de rau ( pentru " ei ", care de 20 de ani nu-si gasesc linistea ) am existat si vom continua sa existam.

06 Feb 2010, 20:00
Membru Senior

Nu ma deranjeaza sustinerea vreunei credinte. Departe de mine lucrul acesta. Poate sustine cata si credinta in zeul kmwum a pigmeilor pitici (acuma fiecare cu piticii lui). Era vorba de ofensa adusa BC care este neacceptabila nu aici ci nicaieri. Atata timp cat credinta ortodoxa nu presupune ofensa celei catolice este ok. Insa de pe forumurile ortodoxe rezulta contrariul si eu am pus problema a permisiunii pacatoase a ortodocsilor implicati in a permite asa ceva la ei acasa (si e chiar impotriva ortodocsilor in general care intr-o proportie de loc neglijabila nu sunt anticatolici). La noi nu se permite ofensa vreunei religii si asta vreau sa se intample si din partea cealalta mai cu seama din partea ortodoxa (pe la alte confesiuni nu am gasit atata zel anticatolic ca la ortodocsi).
Asa cum este prezentata religia BOR (nu stiu daca religia ortodoxa este unitara sau in functie de patriarhie) aceasta se prezinta exclusiv ca un fel de front anticatolic cu actiuni atat in plan teoretic cat si in plan practic. Nu exista confesiune mai obstructionata sa existe in Romania.

06 Feb 2010, 20:32
Profil YIM
Membru Senior

Iata si parerea unui mare preot greco-catolic despre ortodocsi.

http://www.mediafax.ro/social/preot-gre ... h-4005036/

Deci nu am inebunit eu. Poate pt. cei care traiesc departe de tara nu se cunosc pe viu multe lucruri (din auzite sau din presa nu e tot una).

07 Feb 2010, 02:53
Profil YIM
Membru Senior

Linus scrie:
Sincer sa fiu ( desi nu ma deranjeaza ) si eu cred ca userului cata i-a fost incredintata misiunea de a expune teoriile BOR aici pe forum. Altfel mi se pare total absurd sa sustii niste teorii aberante si km-trice cu atata exces de zel.

Va multumesc ca dvs. considerati ca eu as avea o asa pregatire. Dar nu am niciun fel de pregatire teologica, pana acum cativa ani nu stiam prea multe. Se intampla ca la acele subiecte sa stiu cate ceva, avand cateva cunostinte si o oarecare experienta in fenomene paranormale, experienta de diainte de a deveni credincios.
Nu e exces de zel, e doar dragoste de adevar, Dumnezeu fiind Adevarul, si din dorinta de a face bine. As vrea ca nimeni sa nu piarda mantuirea, mai ales cei pe care ii cunosc.
Chiar daca cineva face ceva gresit, dar crezand ca face bine, nu din rautate, bunul Dumnezeu va avea grija de el. La fel s-a intamplat cu Sfantul Pavel, care ii prigonea pe crestini crezand ca face un bine, dar bunul Dumnezeu, cercetand inima lui, nu l-a lasat si a venit pe drumul Damascului.

D-le Orlando, unele din mesajele dvs. contin aberatii dar eu nu le-am bagat in seama si v-am raspuns doar la cele ce spuneau ceva. Dvs. obiectati ca ortodocsii afirma cate ceva despre catolicism, dar ceva rau si de condamnat nu este discutia asupra diferentelor doctrinare ci jignirea celor ce apartin de acea credinta. De exemplu daca se afirma despre ortodocsi (sau catolici) ca sunt prosti, inculti, vor sa faca rau, etc. bagandu-i pe toti la gramada.
Asta tine de judecarea aproapelui, pe cand, afirmarea credintei n-a fost nicicand un pacat. Daca nu stiti, si BC sau alte culte considera ca se afla in religia cea adevarata. Eu nu inteleg cum se poate gandi cineva ca daca o persoana nu spune ca BC este singura Biserica ii jigneste pe catolici. E logica ca de aceea stau in biserica lor pentru ca o considera adevarata, altfel ar deveni catolici.
Nu am bagat in seama toate mesajele dvs. pentru ca eu consider ca aveti dorinta de a cerceta si cauta adevarul si cand gresiti nu o faceti din rautate.
P.S. Nu e nevoie sa fiu banat, daca un admin imi va spune inainte eu o sa ma retrag.

07 Feb 2010, 19:00
Membru Senior

Incepeti sa va apropiati de adevar insa este exact invers, dar precizarile sunt exacte.
Nu noi scriem despre altii ca sunt eretici ci ortodocsii (si nu unii nevinovati ci teologi de seama) umplu in cel mai fericit caz eterul cu astfel de epitete compatibile cu evul mediu intunecat. Nu o sa gasisti pe la catolici si mai ales la nivel teologic (la nivel de preoti sau mai sus) folosite asemenea epitete oricat ati cauta pe net. Cat timp BOR la nivel inalt nu-si schimba radical (dar RADICAL) lexicul cand apreciaza BC se califica astfel. Si in cel mai fericit caz suntem facuti eretici (asta a inceput deja sa fie aproape un compliment) nu mai vorbim de epitete precum criminali, anticristi (si chiar sugestii catre acestea) care chiar instiga lumea si autoritatatile la un anticatolicism-politica de stat. Noi chiar avem misiune in lumea asta (iata mai curand sa trimitem misiuni de crestinare in Haiti odata cu cele umanitare) deci nu ne ocupam de ceea ce-i preocupa pe inaltii vosrti lideri spirituali care chipurile ar trebui sa-si indrume poporul crestin de pe aici spre valorile moralei crestine.
Eu daca eram sef de stat la prima instigare de genul asta le dadeam un avertisment serios iar la a doua instigare ii treceam urgent in afara legii. In evul mediu daca te supara soacra o denuntai ca este eretica o ,,testa'' vanatorul de vrajitoare si la frigarui cu ea. De revolutie daca te supara cineva il faceai terorist (si multi care-si bateau nevestele au patit-o astfel :lol:). De mineriada daca te datea cineva drept intelectual sau student se cam termina cu tine. Nu cred ca este bine sa ajungem acolo ca si asa Romania este de mirul lumii.

Ultima oară modificat de Gigi Becali pe 09 Feb 2010, 11:58, modificat 1 dată în total.

07 Feb 2010, 20:30
Profil YIM
Membru Senior

cata scrie:
Linus scrie:
Sincer sa fiu ( desi nu ma deranjeaza ) si eu cred ca userului cata i-a fost incredintata misiunea de a expune teoriile BOR aici pe forum. Altfel mi se pare total absurd sa sustii niste teorii aberante si km-trice cu atata exces de zel.

D-le Orlando, Nu am bagat in seama toate mesajele dvs. pentru ca eu consider ca aveti dorinta de a cerceta si cauta adevarul si cand gresiti nu o faceti din rautate.
P.S. Nu e nevoie sa fiu banat, daca un admin imi va spune inainte eu o sa ma retrag.

Simplul fapt ca imi atribuiti un nume care nu-mi apartine este emblematic pentru respectul de care dati dovada " acasa " la noi. Cat despre restul, " stendiamo un velo pietoso ". " Toti pe buze avand virtute/ Iar in ei moneda calpa/ Quintesenta..."

PS:Nu plecati ca o sa-mi lipsiti! O sa va faca statuie tovarasii...

08 Feb 2010, 19:03
Membru Senior

Linus scrie:
cata scrie:
Linus scrie:

D-le Orlando, Nu am bagat in seama toate mesajele dvs. pentru ca eu consider ca aveti dorinta de a cerceta si cauta adevarul si cand gresiti nu o faceti din rautate.

Simplul fapt ca imi atribuiti un nume care nu-mi apartine este emblematic pentru respectul de care dati dovada " acasa " la noi. Cat despre restul, " stendiamo un velo pietoso ". " Toti pe buze avand virtute/ Iar in ei moneda calpa/ Quintesenta..."

PS:Nu plecati ca o sa-mi lipsiti! O sa va faca statuie tovarasii...

D-le Linus, m-ati facut sa zambesc. Orlando este numele altui user, nu e o jignire, asa cum Catalin este chiar prenumele meu. Am preferat sa nu scriu pana acum "d-le Becali", pentru ca persoana respectiva si-a dat numele, in mesajele date inainte sa intrati dvs. pe forum.

09 Feb 2010, 12:42
Membru Senior

D-le Orlando, pentru a nu fi in afara topicului acesta, raspunsul l-am dat aici: viewtopic.php?f=17&t=458&p=68851#p68851

09 Feb 2010, 14:45
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 480 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48  Următorul