Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Condica de sugestii 
Autor Mesaj
Preot

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Condica de sugestii
V-as ruga sa nu intitlati noile topicuri cu ceva de genul

Intrebare

Rugaminte

Ajutor

Ci expuneti, pe scurt, tema.

29 Sep 2006, 20:25
Preot

Locaţie: Ploiesti
De preferat, in titlu, si la inceputul propozitiilor, sa se foloseasca majuscula / litera mare de tipar.

29 Sep 2006, 20:27
Membru

Locaţie: Bucuresti
Nu stiu cat de bine ma incadez aici, in acest subforum, dar am si eu o intrebare: se poate face ceva ca pagina de froum sa se deskida mai repede?Uneori merge binisor (aseara de ex, la o ora cam tarzie), dar ziua merge tare incet.Mi se deskide o pagina extrem de greu, dar numai paginile de pe forumul catolic se deskid greu.Restul se deskide imediat.Se poate face ceva?

Multumesc!

17 Oct 2006, 14:18
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Asa-i, Radu sau Leonard, vroiam si eu sa mentionez aceasta. Cateodata merge foarte greu si am verificat, nu este de la capatul meu. Aveti vreo idee ce poate fi? Cateodata am senzatia ca serverul este 'sub atac' :mrgreen: caci reactioneaza foarte inconsistent.

17 Oct 2006, 15:04
Profil WWW
Administrator

Locaţie: Cluj
Leonard nu are de-a face cu problema. Administratori tehnici sunt Dragos, Raimondo si eu. Legat de server raspund eu si partial Dragos.

Si acum raspunsul: imi pare rau, aceasta este TOT ce putem oferi. Amintesc ca NIMENI nu investeste sau contribuie cu vreu leu (euro, dolar) la server. Cu asa suport... imi pare rau... atat putem oferi.

17 Oct 2006, 18:28
Profil YIM WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
OK, fara suparare, bine ca stiti despre ce e vorba. A fost mai mult o intrebare decat o critica.

17 Oct 2006, 18:39
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: NRW
Leonard nu are de-a face cu problema. Administratori tehnici sunt Dragos, Raimondo si eu. Legat de server raspund eu si partial Dragos.

Si acum raspunsul: imi pare rau, aceasta este TOT ce putem oferi. Amintesc ca NIMENI nu investeste sau contribuie cu vreu leu (euro, dolar) la server. Cu asa suport... imi pare rau... atat putem oferi.

va rog sa spuneti cu ce putem contribui, si vom contribui. dati un nr de cont, spuneti care este suma si se rezolva. sint si alte forumuri ai caror membrii contribuie intr-un fel sau altul la buna functionare

17 Oct 2006, 19:01
Administrator

Ma bate serios gandul apelarii la niste servicii mai profesionale si de cateva zile tot vorbesc cu Dragos si cu alti membri de pe forum mai competenti. Solutii sunt multe, atragatoare, incepand de la 100euro pe an. Desigur, aceasta nu doar pentru forumul catolic, ci pentru un spatiu care ne-ar permite sa mutam acolo si alte proiecte in PHP (dupa cum vedeti, forumul este in PHP) care nu merg bine pe serverul nostru.

Nici ASP nu merge bine pe serverul nostru, dar asta e alta poveste, complicata de faptul ca hosting pentru ASP nu se prea face, sau se face la preturi foarte mari, mult mai mari decat PHP. Probabil treptat vom muta totul in PHP.

17 Oct 2006, 20:16
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: NRW
100 de euro de persoana sau pt tot forumul? la termenii tehnici nu ma pricep, dar la dispozitii de plata, da.

17 Oct 2006, 20:24
Administrator

http://www.servage.net/page/hosting_features/
7.5 usd pe luna = 90usd pe an

sau solutii romanesti
http://www.webfactor.ro/reseller.php
10euro pe luna = 120 euro pe an

Solutii sunt multe. Nu este vorba de suma pe persoana. Daca am avea de la mai multe persoane CUMULAT (IN TOTAL) 100euro pe an am putea avea niste spatii mai bune.

Actualmente folosim un spatiu hai sa nu ii spunem gratuit, dar oricum printr-o intelegere speciala, care nu imi permite sa fiu obraznic si sa ma plang de ea. Este cum este si suporta importante situri catolice. O suta de euro ar acoperi necesarul nu doar pentru Forumul catolic ci si pentru alte multe situri catolice, greco-catolice, romano-catolice...

Problema cu trecerea la alte solutii decat ceea ce folosim acum este ca inseamna un angajament anual: adica daca la anul nu gasesc sponsorizare, riscam sa pierdem siturile.

Amintesc ce gazduim noi:
www.catholica.ro
www.profamilia.ro
www.cnet.ro
www.diasporacatolica.ro
www.bru.ro
www.greco-catolic.ro
www.astru.ro
www.viata-crestina.ro
www.galaxiagutenberg.ro
si zeci de situri mai marunte (nu ca importanta)
www.cnet.ro/membri.asp

Intr-o prima faza ar putea migra siturile facute in HTML sau in PHP, numarul acestora crescand tot mai mult. Forumul catolic este un exemplu de mare interes, depasind frecvent paginile vazute per zi ale mai celebrului Catholica.ro.

Daca sunt persoane interesate sa ajute, noi ne putem gandi mai exact ce sa alegem. De exemplu oferta din SUA cu 90usd (ma rog, poate si taxe) suna foarte bine, dar trebuie platita cu carte de credit. Inainte de a actiona trebuie sa stim
1) pe ce putem conta (depinde de voi);
2) care solutie sa o alegem (depinde de noi: Dragos si alti prieteni, tehnicieni buni).

17 Oct 2006, 21:16
Profil YIM WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul