Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
casatorie intre cumnati 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: România
Mesaj Re: casatorie intre cumnati
MariaB scrie:
in orice caz, crestineste nu este gresit sa te casatoresti cu cumnatul tau - dar trebuie tinut cont de faptul ca nu este crestineste sa scandalizezi comunitatea

Păi comunitatea s-a scandalizat şi de Isus Cristos. Dacă e permis de Dumnezeu (de care trebuie să ascultăm mai mult decât de oameni) atunci ce treabă mai are comunitatea? Oare aceeaşi comunitate devenită brusc extrem de scrupuloasă cu privire la astfel de evenimente, se scandalizează la fel de prompt şi cu privire la hoţii sau alte tare sociale?

17 Noi 2008, 11:01
Membru Senior

Locaţie: Buzau-Romania
Nicu, argumentatia statului este consangvinitatea, iar BOR_ul nu a trecut peste asta!
Iar personal am fost la Focsani la cununia religioasa a celor doua nepoate gemene, care s-a oficiat la aceeasi biserica, in acelasi timp!

17 Noi 2008, 15:37
Profil YIM WWW
Membru Senior

Lăudat fie Isus şi Maria!

Nu văd nici o consangvinitate nicicum, dar "co-spiritualitate" da între 2 perechi de fraţi care doresc să se căsătorească separat, dar prin căsătoria simultană şi asta e evitată; se prea poate ca spiritualitatea să se interpună şi între membrii familiilor înrudite deja printr-o căsătorie. În asemenea caz, cred că şi logodna are greutate de piedică. Mai degrabă cred că interdicţia "purcede" de la BOR spre stat.

Nu cunosc cazul nepoatelor de la Focşani. L-aţi descris înainte?

17 Noi 2008, 18:37
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Catalin Aldea scrie:
Păi comunitatea s-a scandalizat şi de Isus Cristos...
crestineste este sa il lasi pe cel de langa tine sa isi traiasca relatia cu Dumnezeu asa cum o intelege el
si daca trebuie ceva indreptat, ii va scoate Dumnezeu inainte pe cel care trebuie sa il "scandalizeze" cu folos
daca te simti chemat la aceasta, fa-o!
ai grija insa ca simtirile personale sunt de multe ori doar personale...

18 Noi 2008, 10:47
Membru Senior

MariaB scrie:
crestineste este sa il lasi pe cel de langa tine sa isi traiasca relatia cu Dumnezeu asa cum o intelege el

Exact asta susţineam şi eu.

MariaB scrie:
ai grija insa ca simtirile personale sunt de multe ori doar personale...

Relaţia intimă cu persoana cu care intenţionez să mă căsătoresc este chiar foarte personală şi nu văd de ce ar trebui să fie altfel! Nu cred că "simţirea mea personală" (mă refer acum la sentimentul pe care îl doresc materializat într-o căsătorie) ar trebui negociată cu vecinii sau colegii de muncă.

În altă ordine de idei, întotdeauna expresia "vox populi vox dei" mi se pare discutabilă. Ideea că majoritatea ar fi depozitara adevărului nu o împărtăşesc.

18 Noi 2008, 12:06
Membru Senior

Catalin Aldea scrie:
Nu cred că "simţirea mea personală" (mă refer acum la sentimentul pe care îl doresc materializat într-o căsătorie) ar trebui negociată cu vecinii sau colegii de muncă.
corect!
atat timp cat este vorba de relatia de cuplu
dar trebuie tinut cont de comunitate in aspectele care interfereaza cu comunitatea
de exemplu: un cuplu este liber sa fumeze in dormitorul personal, dar nu inseamna ca au libertatea sa fumeze impreuna si in biroul pe care il impartim... (nici macar pe motivul ca asa se simt ei bine impreuna!)

revenind la tema topicului:
eu si sora mea suntem casatorite cu doi frati botezati catolic si totusi "am facut ceva valuri" nu numai printre rudele noastre ortodoxe, ci si printre rudele catolice care tin mai mult traditiile comunitatii - pe jumatate ortodoxa -, decat regulile catolice...
sigur ca am cam "scandalizat" comunitatea, dar faptul ca baietii sunt botezati catolic mi se pare providential - nu stiu cum ar fi fost daca erau si ei ortodocsi

19 Noi 2008, 08:19
Membru Senior

Probabil aveţi dreptate, însă consider aceste "indignări" în numele moralei drept o consecinţă a practicării unei religiozităţi populare, de multe (sau de cele mai multe) ori paralelă cu cea "oficială".

19 Noi 2008, 08:22
Membru activ

Locaţie: Bucureşti / Zalău
Din punct de vedere juridic nu este nici un impediment. Intre cei doi nu exista nici o afinitate.

1. Gradele de rudenie sunt cam asa:
- tatal e ruda de gradul 1 cu fiul sau, este ruda de gradul 2 cu nepotul sau (adica fiul fiului sau), este ruda de gradul 3 cu stranepotul sau (adica fiul nepotului sau). Tata, fiu, nepot de fiu, stranepot de fiu inseamna rudenie in linie dreapta.

- doi frati sau doi verisori (deci parinti comuni) sunt rude in linie colaterala. Eu cu fratele meu suntem rude de gradul 2. Eu cu verisorul meu (adica fiul fratelui mamei mele) suntem rude de gradul 4. Dar eu si cu fratele mamei mele (adica unchiul) suntem rude de gradul 3.
Se ia in functie de autorul comun. Eu si fratele avem parintii autori comuni, eu si verisorul avem bunicii ca autori comuni.

2. Rudele prin alianta se numesc afini. Gradul afinilor este imprumutat de la gradul de rudenie.
- nora/ginerele cu soacra/socrul sunt afini de gradul 1
- sotia/sotul cu sora/fratele sotiei/sotului sunt afini de gradul 2

Nu sunt afini:
- sora/fratele sotiei/sotului cu sora/fratele sotiei/sotului
- cuscrii

Din punct de vedere juridic, afinii nu au nici o vocatie succesorala. De fapt, din punct de vedere juridic, conteaza doar rudele de sange pana la gradul 4. In rest, nu intereseaza pe nimeni.

Din punct de vedere religios, stiu ca BO interzice casatoria intre rude pana la gradul 7.
Cei doi, nefiind nici rude de sange si nici afini nu vad de ce le este interzisa casatoria.

19 Dec 2009, 22:17
Membru

Cel mai bine este sa intrebati un preot ortodox care sunt motivele pentru care nu se accepta casatoria intre rudele prin alianta. Cred ca se poate face dezlegare la un ierarh mai mare. Intr-adevar nasul este parintele spiritual al finului. Rudele spirituale nu se pot casatori pana la gradul 2 in timp ce rudele de sange pana la gradul 7 inclusiv.

20 Dec 2009, 23:30
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2