Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Lucrări la forum 
Autor Mesaj
Administrator

Locaţie: Cluj
Mesaj Lucrări la forum
Am trecut de la phpBB2 la phpBB3 şi zilele acestea vor fi diverse momente de nefuncţionare sau funcţionare deficitară.

De asemenea s-ar putea să vedeţi caractere ciudate în unele posturi. E vorba de diacritice în special şi alte caractere speciale.

Mulţumim de înţelegere.

31 Iul 2008, 13:33
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Mesaj Re: Lucrări la forum
Multumim! Arata f bine. :)
PS: Dupa cum vad eu in stanga jos, merge si inserarea de imagini.

31 Iul 2008, 23:00
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Ceea ce observ este ca noua interfaţă oferă mult mai multe opţiuni, precum şi statistici mai bune, mai cuprinzătoare. Pe de altă parte, mai constat mici ciudăţenii, care poate că se pot remedia în timp. De exemlu, zâmbăreţii: dacă vrei să vezi mai multe zâmbete, apar tot alea. Dar poate că sunt ca zâmbetul soţiei: acelaşi şi de fiecare dată altul.

O altă curiozitate este dată de autorii unor topicuri. De exemplu, îmi amintesc limpede că am iniţiat topicul "Ridendo castigat mores" de la Aria liberă, la care totuşi în noua variantă apare drept autor MariaB.

Până la urmă, singurele două lucruri care îmi dau, deocamdată, probleme, sunt:
-faptul că îmi apar ca topicuri pe care sunt mesaje noi unele pe care le-am citit. De exemplu, de câte ori mă loghez îmi apare ca necitit chiar acest topic. (apare "V"-ul acela, nu asta înseamnă că e necitit) ?
-faptul că, dacă nu eşti logat şi răspunzi unui mesaj, abia când vrei să-l trimiţi apare căsuţa de dialog în care afli că nu poţi trimite fiindcă nu eşti logat. Atunci, normal, te loghezi, numai că dispare mesajul pe care vroiai să-l trimiţi. E de râsu-plânsu ce am păţit aseară: după ce am scris un mesaj în care am tradus un sfert dintr-o enciclică, am pierdut mesajul pe această metodă (singura dată când nu am trecut pe clipboard un mesaj cu ctrl C). Cu multă răbdare am mai tradus o dată Mediator Dei, ceea ce a fost folositor, că a doua oară l-am tradus mai bine. :D

http://www.catehism.ro

01 Aug 2008, 05:13
Profil WWW
Administrator

Locaţie: Cluj
Cateva lamuriri mai pe fuga:

1. Upgrade-ul forumului a fost facut din necesitate. De anul trecut a aparut phpBB3 si nu s-a facut actualizarea, ceea ce prezenta risc de securitate.

2. Vechiul design al forumului nu mai este compatibil cu noua versiune de forum. A fost deci din nou o schimbare din necesitate.

3. Am incercat sa facem preluarea conturilor si mesajelor vechi, lucru reusit in cea mai mare parte. Exista cateva pierderi, precum caractere ciudate, ne-standard (ex: a cu accent), sau avatarurile. Utilizatorii care vor avatarul vechi sa imi scrie in privat.

4. Noua versiune (phpBB3) are multe facilitati in plus, dar desigur vom gasi si unele lucruri ce ne-au placut la phpBB2 nu mai sunt.

5. Vor mai urma diverse modificari de structura in forum, dupa ce moderatorii si adminii cad de acord.

Multumesc de intelegere.

01 Aug 2008, 14:02
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Se poate ca legaturile accesate sa genereze intotdeauna fereastra noua ? Uneori uit să dau click dreapta>open in new window.

http://www.catehism.ro

22 Aug 2008, 19:03
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
pentru asta se poate da Shift+Click in loc de Click (e echivalent cu click+ Open in new window)

omnis terra veneratur

23 Aug 2008, 09:27
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Cluj-Napoca
In cutia care are ca titlu "Cine este conectat" scria asa ceva in urma cu 30 de secunde:
Citat:
În total sunt 9 utilizatori conectaţi :: 6 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 176 pe 27.06.2007 5:38 pm

Utilizatori înregistraţi: Luciantodoran

Cum sunt sase inregistrati (din care niciunul invizibil) daca numai eu apar?

10 Ian 2009, 12:38
Profil YIM WWW
Membru Senior

Mesaj De ce s-a ales PhPBB; de ce nu PunBB, Slashdot sau Wiki ?
Luciantodoran scrie:
In cutia care are ca titlu "Cine este conectat" scria asa ceva in urma cu 30 de secunde:
Citat:
În total sunt 9 utilizatori conectaţi :: 6 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 176 pe 27.06.2007 5:38 pm
Utilizatori înregistraţi: Luciantodoran

Cum sunt sase inregistrati (din care niciunul invizibil) daca numai eu apar?

Usor de explicat. PhbBB raporteaza datele statistice avand ca baza ce s-a peterecut in ultimele 5 minute. Pe de alta parte lista utilizatotilor curenti se improspateaza mai des. Daca considerati ca aceasta abordare este o eroare o puteti raporta autorilor lui PhPBB. Nu stiu care au fost motivele pentru care autorii forumului au ales PhPBB, eu prefer PunBB, Slashdot sau Wiki. Curent particip activ la 4 forumuri, dintre care catolic.cnet.ro e singurul care foloseste PhPBB, doua folosesc PunBB si unul Wiki. In plus aproape zilnic citesc stirile din Slashdot insa nu prea afisez mesaje.

P.S. Catolic.cnet.ro este singurul forum in limba romana la care am participat vreodata. Tocmai am cautat alte forumuri in limba romana si am constatat ca PhPBB e preferat in Romania, toate forumurile pe care le-am vazut il folosesc.

10 Ian 2009, 18:41
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Ce se intampla cu functia "Vizualizare subiecte active"? Nu afiseaza nimic.

omnis terra veneratur

13 Ian 2011, 22:24
Profil YIM
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
sdcristian scrie:
Ce se intampla cu functia "Vizualizare subiecte active"? Nu afiseaza nimic.

Şi mie îmi afişează la fel; pe deasupra îmi interzice autentificarea din prima şi-mi cere date suplimentare câteodată şi de două ori.

P.S. Interzicerea accesului sub "nicul" anterior Nicu a început cu... date suplimentare la nesfârşit.

14 Ian 2011, 03:06
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul