Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 123 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
Necatolicii pe Forum 
Autor Mesaj
Membru nou

Mesaj Re: Necatolicii pe Forum
Buna ziua, tocmai am descoperit acest forum si sunt extrem de incantata de ce am gasit aici. Ma interesa un subiect destul de controversat despre care inca nu aveam o parere formata si incerc sa ma documentez, anume: "casatoriile dintre un crestin si o persoana de alta religie". Dupa ce am trecut prin mai multe forumuri ortodoxe, pline de rautati si jigniri la adresa celorlalte religii, atitudini pe care eu personal nu le-am inteles, pana la urma si ceilalti oameni sunt creati tot de Dumnezeu, am descoperit acest forum.
M-a surprins placut sa vad cu cat respect, delicatete si calm sunt date raspunsurile aici. Fiind crescuta in religia romano catolica sunt invatata cu o astfel de atitudine de la biserica si ma regasesc in acest gen de atitudine.

M-am inscris deoarece mi se pare minunat sa imi pot imbunatatii cunostintele cu ajutorul fratilor mei catolici.
In ceea ce priveste intrarea pe acest forum a fratilor nostri de alte religii, pe care ii respect si iubesc, pot accepta opiniile lor in limita in care nu incearca sa isi demonstreze "superioritatea" cum am patit personal de sute de ori, in multe situatii din viata mea.

09 Dec 2010, 18:30
Membru Senior

Lăudat fie Isus!

Bine ai venit, AnaMaria7!
Frumoase cuvinte ai adus.

10 Dec 2010, 03:44
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
AnaMaria7 scrie:
Buna ziua, tocmai am descoperit acest forum si sunt extrem de incantata de ce am gasit aici. Ma interesa un subiect destul de controversat despre care inca nu aveam o parere formata si incerc sa ma documentez, anume: "casatoriile dintre un crestin si o persoana de alta religie"....
Iaca cum trecură mai bine de două săptămâni şi nu ai mai revenit, iar din asta eu deduc că nu ai primit încă răspunsul pe care-l aşteptai, astfel că eu, deşi nu sunt o sursă de documentare(aşa cum poate ţi-ai dori), voi încerca să schiţez un răspuns din informaţiile(suficiente, nu?) pe care le-ai furnizat.

Dacă considerăm că o creştină se mărită cu un necreştin atunci ar fi minunat dacă soţul ar adopta credinţa creştină, ceea ce e puţin probabil; s-ar părea că soţia ar urma, din voinţă proprie, să se supună(să placă) soţului şi, fiind de o altă religie, ar însemna să decadă de la cel mai înalt nivel, nivelul lui Isus Cristos, din proprie voinţă.

Dacă ar fi vorba de un bărbat creştin, atunci se presupune că femeia sa ar urma să devină creştină, ceea ce e cu totul altceva.

P.S. Părerea mea.

29 Dec 2010, 05:10
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 123 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13