Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 123 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Necatolicii pe Forum 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Re: Catolici, necatolici si computere (intrebare pt Dl Singhel)
marcelulul scrie:
singhel scrie:
cristina2012 scrie:
Foarte prietenos si delicat mesajul si da o nota buna autorului...

=D>

si iubirea de necatolici e forma de a-ti iubi aproapele...

Umberto Eco scrie:
The fact is that the world is divided between users of the Macintosh computer and users of MS-DOS compatible computers. I am firmly of the opinion that the Macintosh is Catholic and that DOS is Protestant. Indeed, the Macintosh is counter-reformist and has been influenced by the ratio studiorum of the Jesuits.

http://www.themodernword.com/eco/eco_mac_vs_pc.html

De la Umberto Eco cunoastem ca MacOS e Catolic, iar DOS/Windows Protestant. Ce sistem de operare e Bizantin (sau mai specifc, Ortodox?) QNX, BeOS, sisteme antice, ancorate in trecut (gen Amiga, Atari, Risc OS, CPM, etc).

Intentionez sa adaug un chestionar pentru forumisti, referitor la sistemele dee operare care le folosesc.

Sunt atat programator cat si protestant. Daca luam istoric, probabil Unix ca si baza era biserica originala. Si s-a divizat in doua ramuri principale. Una condusa de un mare conducator, Steve Jobs, ce este bazat pe Unix, si se cheama OS X, alta, facuta de alt mare om si prietenii lui din umbra (Steve Jobs si Steve Balmer) ce e Windows-ul. Intotdeauna Windows-ul copie OS X si se lauda cu succesele lui (cel putin in Romania, desi e mai prost oricum este majoritar).
Ceva mai putin popular, nu e nici exact Unix dar pretinde ca face aceleasi lucruro bine, a plecat de la un om, Linux Torvalds si se aplica protestantilor este Linux, plecand de la filosofiile lui Richard Stallman. Fiecare a venit cu propria lui versiune, sau daca nu, fiecare si-a facut una acasa. Si are atatea nishe de merge e orice, pentru oricine, doar dorinta sa accepte ceva pe acolo in ideea de libertate. #-o

05 Iun 2009, 02:51
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Mesaj Re: Necatolicii pe Forum
Si eu sunt fan Linux, bine ati venit!

Pentru ca tare crez eu, ca nici moartea, nici vieata, nici ingerii, nici capeteniile, nici puterile, nici cele de acum, nici cele viitoare, nici inaltimea, nici adancul, nici orice alta faptura nu ne va putea desparti de dragostea lui Dumnezeu.

05 Iun 2009, 23:16
Profil YIM
Membru Senior

Eu am pe acest PC instalate urmatoarele sisteme:
1. Windows 7 ;
2. dos 6.22 + win 3.11 pentru istorie. Am reusit inclusiv internetul sa-l fac sa mearga insa nu reusesc placa video (nvidia 5500) - daca stie cineva vreo metoda ii multumesc (am incercat tot felul de dirvere insa se blocheza);
3. Mandriva PowerPack linux 2010 - merge tot perfect (am testat tot ce inseamna linux de la redhat 5.0 insa in prezent mandriva pe bani e cel mai bun);
4. MacOS Leopard x86 (inca nu am reusit snow leopard pt. PC) la care am urmatoarele probleme:
- placa audio este instalata dar se blocheza la prima melodie (fara sa blocheze sistemul si o ia iar dupa restart);
- internetul de cand am trecut pe adsl (cand eram pe broadband mergea). Acuma am clicknet (modem thomson) + un router konig (ca am bagat in toate camerele prize de internet); Da ping pe placa de retea (127.0.0.1) insa nu vede intrarile in acea placa (am incercat si sa configurez manual cu ip-uri nu numai cu automatic dhcp si tot nu vede ip-ul de intrare);
5. Zeta 1.27 - fostul BeOS (acuma fac upgrade la 1.5) - nu merge sunetul (desi e instalat driverul) si agp-ul;
6. BSD - (cel pe bani :mrgreen: (ca si celelalte tot pe bani :mrgreen:) ultima varianta) - merge brici;
Mai imi trebuie un hard sa bag Solaris ultima editie (este foarte foarte stabil). QNX nu am reusit sa gasesc kit cu serial (numai demonstrativ) si nici seriale si fiind un sistem profesional nu prea are nimic important (decat ca este rtos). Mai eram curios de cele facute de IBM (OS/2) insa s-au desfiintat iar instalarea era greoaie (cu 5 diskete la inceputul instalarii dintre care 2 iti dai seama ca sunt baduite in timp ce instalezi e pierdere de vreme). Lindowsul este tot linux si are o partitie ca nu merge decat el pe un hard intreg (si nici nu prea il vad boot managerele), si cam atat am studiat.

10 Feb 2010, 21:09
Profil YIM
Membru Senior

Despre necatolicii de pe forum consider ca sunt bine veniti atata timp cat respecta regulile dialogului. Putem sa ne cunoastem sa interactionam si chiar putem sa descoperim lucruri comune.
Despre politica propun sa ne inversunam mai putin. Politica si fotbalul naste tabere caraghioase (asa par privite din afara). Politicienii fura de nu stim noi sa numaram, ii doare nicaieri de noi dupa alegeri iar noi ne omoram pentru ei. La fel si fotbalistii, dorm pe teren (unii mai vin si de la discoteca la meci) iar ultrasii se omoara pentru ei (ciudat rau de tot). Barem nu sunt niste cauze mai nobile pentru care sa merite astfel de razboaie.
Filosofia absurdului !

10 Feb 2010, 22:32
Profil YIM
Membru nou

Buna.. :D eu sunt Dan si sunt din Zalau.Eu am intrat pe aces forum pt a ma lamuri de anumite chestii din Biserica Romano Catolica.Multi m-au trimis sa vb cu preotul si am vb dar eu vreau sa aflu de la oameni simpli,pt ca eu in preajma preotului nu am putut sa pun foarte multe intrebari:))..As dori sa aflu de ce la catolici se acopera crucea? (cred ca de la inceputul postului cel mare) si postul catolic, cand pot manca lactate si cand nu?.De mai bine de 2 ani dupa ce am cunoscut cate ceva despre Biserica Romano Catolica am inceput sa particip la slujbe si mi s-a parut foarte frumos.Inainte sa merg la catolici,eu fiind botezat la ortodocsi,nu mergem la biserica din multe motive,primul a fost slujba, al doile pt mine care conteaza fff mult este biserica(multi spun ca nu conteaza incaperea ,poate asa e dar pt mine conteaza) intr-un cuvant nu imi placea stilul bizantin din punct de vedere a predari crestine si obiceiuri. Din aceasta cauza am ales stilul latin ,Biserica Romano Catolicasi nici de cum cea greco.Ma face sa simt cu adevarat prezenta Lui Dumnezue si a fiului Isus Cristos...pt ca eu is foarte nedumerit inca..dar de multe ori si m-am convins ca exista cu adevrat si eu cred ca doar cu ajutorul Biserici Catolice.Imi place totul la ei si vreau sa ii cunosc mai bine nu numa din istorie. Si in legatura cu Sf. Parinte,papa,intot deauna ma fascinat prin vorbele si discursurile lui.In acesat lume si o biserica asa de mare cineva trebuie sa o conduca spre ce e bine.

09 Mai 2010, 00:30
Membru Senior

Multe lucruri le poti afla pe site-urile catolice ale episcopiilor catolice din Romania ( de ambele rituri ), sau pe Profamilia.ro.
Dvs. fiind botezat in cultul ortodox daca vreti sa treceti la cultul catolic, se recomanda Biserica Greco Catolica. Unul din motivele de nemultumire pe care le aveti fata de ritul bizantin este eliminat la Biserica Sf. Familie ( cea de pe Gh. Doja, de langa fostul Club al Tineretului ) care seamana mult cu bisericile ritului roman.

09 Mai 2010, 14:11
Membru Senior

http://www.newadvent.org/cathen/11535b.htm
http://www.ewtn.com/library/Liturgy/ZLITUR72.HTM

10 Mai 2010, 00:30
Membru activ

Ba chiar n--ar strica sa ii adaugati iubirii fata de ritul latin postconciliar si un pic de afectiune pentru ortografia si gramatica romaneasca.

Vezi dar, suflete al meu, cu somnul să nu te îngreuiezi, ca să nu te dai morţii, şi afară de împărăţie să te încui. Ci te deşteaptă strigând: Sfânt, Sfânt, Sfânt eşti Dumnezeule.

10 Mai 2010, 18:21
Profil WWW
Membru Senior

Cristian_78 scrie:
Ba chiar n--ar strica sa ii adaugati iubirii fata de ritul latin postconciliar si un pic de afectiune pentru ortografia si gramatica romaneasca.

nu este cazul sa jigniti.
mesajul a fost scris in graba si probabil ca nu stie sa foloseasca corect tastatura (de exemplu dupa punct sau virgula se lasa spatiu).

10 Mai 2010, 19:06
Membru

Locaţie: cluj-napoca
Mesaj Re:
Mihai Andrei scrie:
Din păcate aceştia aduc cu ei un stil dezlânat şi câtuşi de puţin punctual. Cred că orizontul lor încâlcit şi îmbâcsit ar putea asfixia acest forum.

Dumnezeu este forma absoluta a iubirii!
Sa ne iubim ca suntem frati ! [-o< Omul este un altar. ( Sfântul Ioan Gura de Aur)
Si sa nu uitam ca "dragostea construieste poduri acolo unde nu exista." (R. H. Delaney)

23 Oct 2010, 08:58
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 123 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Următorul