Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 123 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Necatolicii pe Forum 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Necatolicii pe Forum
Lăudat fie Isus şi Maria!
Cerasella scrie:
Desigur ca asa fac, adica ma convertesc de dragul lui Dumnezeu! Am vrut doar sa fac referire in ce se discuta, la unul din celelalte motive ale mele.
Multumesc inca odata pt. sustinere! Stiam eu de ce ma inregistrez pe acest forum...si stiam ca voi gasi aici raspunsuri...
Simt, nu ştiu..., îmi face mie impresia (poate incorectă) că un oarecare resentiment vă determină să căutaţi printre catolici măcar 10% oameni buni; ar rezulta că resentimentul este chiar serios, poate 90%, "...(sper să nu se interpreteze greşit)..." Acest lucru este foarte important!
Vă rog, răspundeţi!

02 Noi 2008, 21:55
Membru Junior

Locaţie: Bucuresti
Raspunsul meu este teoretic unul lung...insa ma voi rezuma la cateva cuvinte...
Bunica mea (din partea mamei). odihneasca-se in pace, era catolica. Mama a fost botezata la catolici, desi casatoria cu tata a fost facuta la ortodocsi. Mereu mi-am admirat bunica, desi nu am reusit sa o cunosc prea bine, pt. principiile ei, pt. felul in care se comporta etc... si toate acestea bazate pe o educatie foarte buna, primita in sanul unei familii ce a adoptat-o, si in care tatal adoptiv era preot ortodox (cu toate acestea nu au convertit-o la ortodoxie ci au lasat-o cum a fost botezata-cred ca a fost singurul lucru pe care l-am admirat cu adevarat la o familie de ortodocsi)... Am multe lucruri de la ea, legate de religia catolica, si o mai am pe mama care a stiut sa mi-o infatiseze cum era ea de fapt, prin povestirile despre faptele ei (si acestea facute sub semnul si indrumarea Bunului Dumnezeu)... De asemeni imi doresc sa merg la Biserica... si fac asta...insa ce imi aud urechile sunt doar rautati, nu doar din parte enoriasilor, ci si a preotilor (nu vreau sa se interpreteze gresit, ma refer strict la locurile unde am fost, nu la modul general)... Vreau liniste!
Acum sper sa intelegeti... :)

Ultima oară modificat de Cerasella pe 09 Noi 2008, 19:22, modificat 1 dată în total.

07 Noi 2008, 19:41
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Cerasella scrie:
ce imi aud urechile sunt doar rautati, nu doar din parte enoriasilor, ci si a preotilor (nu vreau sa se interpreteze gresit, ma refer strict la locurile unde am fost, nu la modul general)... Vreau liniste!
Acum spre sa intelegeti... :)

Eu, unul, am auzit tot felul de bizarerii de la preoţi, dar răutăţi la adresa ortodocşilor nu-mi amintesc să fi auzit. Dimpotrivă, primul meu duhovnic, cu drepţii să-l odihnească Dumnezeu, deşi ar fi avut motive personale de resentimente şi frustrare, cunoscând teroarea, puşcăria, munca silnică în mine de plumb, reducerea la statutul laic şi viaţă de mizerie materială, nu am auzit să spună vreo răutate faţă de nimeni.

Probabil că aţi avut un ghinion teribil. Chiar aş fi curios, dacă se poate, să-mi trimiteţi prin mesaj privat numele preotului de la care spuneţi că aţi auzit răutăţi la adresa ortodocşilor.

http://www.catehism.ro

07 Noi 2008, 21:06
Profil WWW
Membru Junior

Locaţie: Bucuresti
Dar nu am spus nicaieri ca ar fi fost rautati la adresa ortodocsilor... ci la modul general... Si chiar dc as fi spus asta, nu gasesc motivul pt care v-as trimite mesaj privat cu numele vreunui preot... ce rost ar avea? L-ati cauta si l-ati face mai bun?! :?:
Oricum, cel mai bine e sa acceptam ideea:"Fa ce iti zice preotul, nu ce face acesta"...Din nou o zic fara suparare sau cu vreo intentie rea...

09 Noi 2008, 19:26
Membru Senior

.

Ultima oară modificat de al-rumi pe 31 Aug 2009, 16:15, modificat 1 dată în total.

30 Noi 2008, 18:25
Membru nou

in Isus toti sintem una ,nu catolici, nu protestanti,nu ortodocsi, asa sa fie si forumul

05 Mai 2009, 18:22
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
balaban scrie:
in Isus toti sintem una ,nu catolici, nu protestanti,nu ortodocsi, asa sa fie si forumul
In Isus da, dar in acest forum nu.
Daca cel care l-a facut vrea sa fie doar pentru cei cu numar 42 la pantoful drept, atunci doar acestia sunt bineventi!

05 Mai 2009, 18:45
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
balaban scrie:
in Isus toti sintem una ,nu catolici, nu protestanti,nu ortodocsi

Pe ce vă bazaţi ? De unde această idee, atât de relativistă şi nocivă ? Eu cred că în Isus nu suntem de loc una. Pentru Isus, nu e tot aia că unii sunt credincioşi, iar alţii au credinţă falsă ori de loc. Pentru Isus, nu e totuna că unii ascultă de cei pe care El i-a trimis în lume să predice cuvântul Său, în timp ce alţii nu ascultă. În sfârşit, nu e totuna că unii sunt în stare de păcat, iar alţii în stare de împăcare cu El. De unii se va ruşina şi le va spune că nu îi cunoaşte, pe alţii îi va aşeza la masa Sa.

http://www.catehism.ro

05 Mai 2009, 20:09
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Buzau-Romania
Cred ca de aproape doi ani sunt singurul crestin-ortodox care am respecat anumite reguli de bun simt si respect reciproc:
-nu mai mult de 3-4 postari pe zi;
-nu replici denigratoare sau rautacioase despre BC;
-citesc tot ce se scrie si ma stradui sa inteleg;
-nu am cunostintele dvs. in materie de religie;
-nu ma bag acolo unde nu am ceva relevant de de spus;
-practic un ecumenism bun;
-am fost crescut intr-o familie crestina care mi-a insuflat de mic credinta si respectul pentru credinciosi;
-tata( Dumnezeu sa-l ierte!) imi spunea ca daca nu pot face un BINE, nici RAU sa nu fac!
Daca am suparat pe cineva, stiu sa-mi cer scuze in public!
Iar marea mea bucurie este ca topicele mi se citesc, desi poate nu sunt la un mare nivel!

06 Mai 2009, 09:33
Profil YIM WWW
Membru Senior

Cristos a înviat!
Dan-Gabriel scrie:
Iar marea mea bucurie este ca topicele mi se citesc, desi poate nu sunt la un mare nivel!
Sunt la cel mai înalt nivel pentru că ne lasă fără replică; înseamnă că sunt unanim acceptate. Nimic nu e de discutat.

06 Mai 2009, 14:16
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 123 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul